Większość Polaków mieszka w mieszkaniach, jedynie niewielka ich część zajmuje domy jedno- bądź dwurodzinne. Mieszkanie w wieżowcach czy blokach to z jednej strony ogromna wygoda (nie trzeba przecież martwić się zarośniętym trawnikiem, przeciekającymi rynnami czy zniszczonym dachem), z drugiej jednak strony dość mocno ograniczona przestrzeń i związane z tym problemy takie, jak na przykład kiepska wentylacja, która może powodować pojawienie się pleśni. Ta z kolei pojawia się niemalże zawsze tam, gdzie jest ciepło i mokro, dlatego tak bardzo ukochała łazienki.

Photographee.eu @ shutterstock.com
Zdecydowanym minusem tak zwanych mieszkań z wielkiej płyty jest ślepa łazienka. Brakuje w nich nie tylko dostępu do dziennego światła, ale, co jest chyba o wiele bardziej uciążliwe, dostępu do świeżego powietrza, którego sztuczna wentylacja w żaden sposób nie zastąpi. Jako że w łazienkach po prostu musi znaleźć się kaloryfer, a przewiewu nie ma, i poziom wilgoci i temperatura są wysokie, a to idealne warunki do pojawienia się pleśni. Trzeba pamiętać, że to nie tylko bardzo nieprzyjemny dla oka ciemny nalot, często odpowiedzialny także za nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu, ale to także bardzo toksyczne substancje, które dostają się do naszych dróg oddechowych i mogą wywoływać w nich prawdziwe spustoszenie. Z tego właśnie powodu, kiedy tylko zauważymy pleśń, powinniśmy zacząć działać.
Jak pozbyć się pleśni na ścianie w łazience? Sposobów jest kilka, to, który zastosować, i czy będzie on skuteczny, zależy od tego, z jakiego rodzaju pleśnią mamy do czynienia i w jakim jest stopniu zaawansowania: czy dopiero co się pojawiła czy istnieje w tym danym miejscu już dłuższy czas. Na świeżą pleśń warto zastosować wodę z detergentem: po przejechaniu szczotką parę razy powinna ona zejść. Jeżeli jednak nie odpuszcza, dobrze jest zainwestować w specjalistyczny preparat do usuwania pleśni: doskonale poradzi on sobie z silniejszymi zabrudzeniami. Ostatnia opcja, gdy pleśń nie odpuszcza to skucie części tynku, na którym się ona rozwija.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Jak urządzić łazienkę marzeń? 3 porady, które Ci w tym pomogą
Łazienka to pomieszczenie, które powinno służyć nie tylko wykonywaniu podstawowych czynności, a więc myciu się i załatwianiu potrzeb. To miejsce, niezależnie od metrażu, można urządzić w taki sposób, aby spędzanie w nim czasu było prawdziwą przyjemnością i pozwalało na więcej. Odpowiednie oświetlenie, dodatkowe ułatwienia i urządzenia sprawią, że nawet z niewielkiej łazienki możesz uczynić prawdziwe, domowe SPA! Sprawdź kilka naszych porad, dzięki którym każda łazienka może być tą z marzeń.
-
Organizacja małej łazienki – te pomysły uporządkują wnętrze
Aranżacja małej łazienki wymaga dokładnego przemyślenia. Podczas projektowania uwzględnij poniższe rozwiązania, a stanie się bardziej funkcjonalna
-
Uważasz, że Twoja łazienka jest czysta? Sprawdź te 4 miejsca, by mieć pewność, że tak jest
Utrzymywanie czystości w mieszkaniu, a zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć (a więc w kuchni i łazience) jest niezwykle ważne - nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Wilgoć w parze z bakteriami to mieszanka bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia - grzyby i pleśnie mogą powodować silne alergie, a te, nieleczone, mogą prowadzić nawet do astmy. Dbasz o porządek w łazience? Pomyśl, czy aby na pewno podczas sprzątania myjesz również te miejsca!
-
10 pięknych łazienek, w których chciałabyś brać kąpiel bez końca
Piękne łazienki marzeń, w których kąpiel to czysta przyjemność :)
Grażyna
10 pięknych łazienek, w których chciałabyś brać kąpiel bez końca 2018-05-23 08:23:42 2018-05-22 13:58:51