Większość Polaków mieszka w mieszkaniach, jedynie niewielka ich część zajmuje domy jedno- bądź dwurodzinne. Mieszkanie w wieżowcach czy blokach to z jednej strony ogromna wygoda (nie trzeba przecież martwić się zarośniętym trawnikiem, przeciekającymi rynnami czy zniszczonym dachem), z drugiej jednak strony dość mocno ograniczona przestrzeń i związane z tym problemy takie, jak na przykład kiepska wentylacja, która może powodować pojawienie się pleśni. Ta z kolei pojawia się niemalże zawsze tam, gdzie jest ciepło i mokro, dlatego tak bardzo ukochała łazienki.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Zdecydowanym minusem tak zwanych mieszkań z wielkiej płyty jest ślepa łazienka. Brakuje w nich nie tylko dostępu do dziennego światła, ale, co jest chyba o wiele bardziej uciążliwe, dostępu do świeżego powietrza, którego sztuczna wentylacja w żaden sposób nie zastąpi. Jako że w łazienkach po prostu musi znaleźć się kaloryfer, a przewiewu nie ma, i poziom wilgoci i temperatura są wysokie, a to idealne warunki do pojawienia się pleśni. Trzeba pamiętać, że to nie tylko bardzo nieprzyjemny dla oka ciemny nalot, często odpowiedzialny także za nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu, ale to także bardzo toksyczne substancje, które dostają się do naszych dróg oddechowych i mogą wywoływać w nich prawdziwe spustoszenie. Z tego właśnie powodu, kiedy tylko zauważymy pleśń, powinniśmy zacząć działać.
Jak pozbyć się pleśni na ścianie w łazience? Sposobów jest kilka, to, który zastosować, i czy będzie on skuteczny, zależy od tego, z jakiego rodzaju pleśnią mamy do czynienia i w jakim jest stopniu zaawansowania: czy dopiero co się pojawiła czy istnieje w tym danym miejscu już dłuższy czas. Na świeżą pleśń warto zastosować wodę z detergentem: po przejechaniu szczotką parę razy powinna ona zejść. Jeżeli jednak nie odpuszcza, dobrze jest zainwestować w specjalistyczny preparat do usuwania pleśni: doskonale poradzi on sobie z silniejszymi zabrudzeniami. Ostatnia opcja, gdy pleśń nie odpuszcza to skucie części tynku, na którym się ona rozwija.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Jak pozbyć się rybików cukrowych z łazienki? Sprawdzone sposoby
Rybiki cukrowe można znaleźć w niemal każdym domu. Nazywane są inaczej srebrzykami i napotkamy je zarówno w kuchni, jak i przede wszystkim w łazience. Uwielbiają też spiżarnie, ponieważ ich przysmakiem są resztki owadów i odpadki, a także między innymi mąka czy papier. Najbardziej lubią miejsca ciemne, wilgotne i ciepłe, a złapać je bardzo trudno. Te szczeciogonki są jednak możliwe do usunięcia. Jak się za to właściwie zabrać?
-
Aranżacja łazienki w stylu soft loft
Kontrolowana nonszalancja, dbałość o detale oraz jakość, a wszystko to powiązane z naturalnymi materiałami, nowoczesnością i surowym klimatem – oto kwintesencja definicji stylu soft loft, popularnego w projektowaniu wnętrz. Zobacz, gdzie sprawdzi się najlepiej.
-
Deska wolnoopadajaca – zalety i wady
Wybór miski WC i dopasowanej do niej deski powinien być podyktowany nie tylko względami higienicznymi, ale również estetycznymi oraz praktycznymi. Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo, gdzie wszystko powinno działać bez zarzutu, zapewniając maksymalną wygodę użytkowania i łatwe utrzymanie wybranych urządzeń w czystości. Jednym z udogodnień, które w ostatnich latach zyskało na popularności, jest deska wolnoopadająca.
-
3 rzeczy, które sprawią, że Twoja łazienka będzie bardziej przytulna
W łazience często króluje biały, zimowy kolor, ale po powrocie do domu chcielibyśmy poczuć ciepły klimat tego wnętrza. Jest kilka prostych sposobów na to, aby łazienka była przytulna. Zobaczcie!
Grażyna
3 rzeczy, które sprawią, że Twoja łazienka będzie bardziej przytulna 2017-09-25 08:04:58 2017-09-15 09:12:41