Każdy właściciel domu z ogrodem zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania odpowiedniego miejsca do przechowywania narzędzi czy kosiarek. Jednocześnie, nie wszystkie budynki mieszkalne posiadają garaż czy piwnicę, w których możliwe byłoby magazynowanie niezbędnych sprzętów. W takim przypadku warto zdecydować się na wzniesienie budynku gospodarczego. W ofercie Muratora znajdziemy projekty nowoczesnych i estetycznych obiektów, które będą dobrze komponować się z bryłą domu, a zarazem zapewnią nam niezbędną przestrzeń do przechowywania łopat, grabi czy traktora koszącego.

Nowoczesne budynki gospodarcze – estetyka i funkcjonalność
Współczesne budynki gospodarcze wyróżniają się wysoką estetyką oraz optymalną funkcjonalnością. Mogą służyć jako zaplecze do majsterkowania, jak również magazyn do przechowywania sprzętów i narzędzi używanych w domu oraz ogrodzie. Korzystając z takiego obiektu, nie zajmujemy cennej przestrzeni w naszym budynku mieszkalnym, a zarazem posiadamy narzędzia ogrodnicze w łatwo dostępnym miejscu. Projekt nowoczesnego budynku gospodarczego może obejmować od jednego do kilku pomieszczeń, ułatwiając uporządkowanie maszyn i akcesoriów. Niekiedy w jego bryle zaprojektowany jest również garaż, umożliwiający bezpieczne zaparkowanie pojazdu i jego ochronę przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Zwróćmy także uwagę na rozwiązania z wiatą czy sauną, które pozwolą nam na zorganizowanie komfortowej strefy rekreacyjno-wypoczynkowej w pobliżu domu.
Jak wybrać najlepszy projekt budynku gospodarczego?
Podobnie jak w przypadku obiektu mieszkalnego, także wybór projektu budynku gospodarczego powinien być starannie przemyślany. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego powierzchnię i wymiary, które będą determinować rodzaj formalności przed rozpoczęciem budowy. Dobierzmy wielkość budynku gospodarczego do areału działki, na której zostanie zlokalizowany. Zastanówmy się, co będziemy w nim przechowywać – czy będą to tylko podręczne narzędzia nie wymagające znacznej ilości miejsca, czy też większe maszyny do pielęgnacji ogrodu lub prac rolniczych. Przemyślmy także kwestię ewentualnego garażu w budynku gospodarczym. Być może aktualnie go nie potrzebujemy, jednak w niedalekiej przyszłości przyda nam się dodatkowe, zadaszone miejsce parkingowe lub przestrzeń pod warsztat.
Budynek gospodarczy – na zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?
Wybierając projekt budynku gospodarczego możemy zdecydować się na egzemplarz, który nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Taki obiekt wzniesiemy na podstawie zgłoszenia. Aby było to możliwe, powinna być to budowla parterowa i wolnostojąca, której powierzchnia zabudowy wynosi maksymalnie 35m2. Liczba takich budynków na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500m2 powierzchni terenu. Jeżeli nie spełniamy któregokolwiek z wymienionych warunków, konieczne będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Jednocześnie, jeśli planujemy wzniesienie budynku gospodarczego związanego z produkcją rolną w ramach zabudowy zagrodowej – nie musimy dokonywać zgłoszenia ani uzyskiwać pozwolenia na budowę.
Budynki gospodarcze to obiekty oferujące cenną przestrzeń do przechowywania na terenie każdej posesji. Zależnie od ich wielkości i przeznaczenia, możemy trzymać w nich mniejsze narzędzia, maszyny, a nawet zaparkować swój samochód czy urządzić wygodną altanę. Wystarczy, że dobierzemy projekt dopasowany do naszych wymagań, aby niewysokim kosztem stworzyć funkcjonalne miejsce do majsterkowania i magazynowania.
Zdjęcie: Projekt G57a - Garaż z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą garażową G57a z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Artykuł sponsorowany: Budynki gospodarcze od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl
Podobne artykuły:
-
Projekty domów parterowych - jak dokonać właściwego wyboru?
Marzysz o domu parterowym i zastanawiasz się jaki projekt wybrać? To z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w całym procesie budowy, od której wszystko się zaczyna i wiele zależy, dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
-
Ogrzewanie domu gazem płynnym – jakie przynosi korzyści?
Decyzja o wyborze metody ogrzewania domu nie należy do łatwych i wymaga uwzględnienia różnych czynników. Wielu Polaków jest zainteresowanych ogrzewaniem gazowym, przy czym wcale nie musi być to gaz ziemny. Na popularności zyskuje gaz płynny – oto główne korzyści płynące z zastosowania tego paliwa grzewczego.
-
Jak zabezpieczyć się przed intruzami w domu?
Co sprawia, że Twój dom wydaje się komfortową i przyjazną przestrzenią? Ogromną rolę, a jakże, odgrywa aranżacja przestrzeni, kolorystyka czy wybrane meble oraz dekoracje. Ale jest coś, o co musisz zadbać jeszcze zanim przejdziesz do etapu „upiększania”. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo.
-
3 powody dla których warto zainstalować fotowoltaikę
Na koniec stycznia 2021 roku łączna moc energii generowanej przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce przekroczyła 4 GW. To ponad stuprocentowy skok w porównaniu z rokiem ubiegłym! Z czego jednak wynika tak duża popularność tej technologii? Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Przed podjęciem decyzji poznaj trzy powody, dla których warto skorzystać z tego rozwiązania i dokonaj świadomego wyboru.
Grażyna
3 powody dla których warto zainstalować fotowoltaikę 2021-07-16 09:26:34 2021-07-16 09:26:12