Każdy właściciel domu z ogrodem zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania odpowiedniego miejsca do przechowywania narzędzi czy kosiarek. Jednocześnie, nie wszystkie budynki mieszkalne posiadają garaż czy piwnicę, w których możliwe byłoby magazynowanie niezbędnych sprzętów. W takim przypadku warto zdecydować się na wzniesienie budynku gospodarczego. W ofercie Muratora znajdziemy projekty nowoczesnych i estetycznych obiektów, które będą dobrze komponować się z bryłą domu, a zarazem zapewnią nam niezbędną przestrzeń do przechowywania łopat, grabi czy traktora koszącego.
Nowoczesne budynki gospodarcze – estetyka i funkcjonalność
Współczesne budynki gospodarcze wyróżniają się wysoką estetyką oraz optymalną funkcjonalnością. Mogą służyć jako zaplecze do majsterkowania, jak również magazyn do przechowywania sprzętów i narzędzi używanych w domu oraz ogrodzie. Korzystając z takiego obiektu, nie zajmujemy cennej przestrzeni w naszym budynku mieszkalnym, a zarazem posiadamy narzędzia ogrodnicze w łatwo dostępnym miejscu. Projekt nowoczesnego budynku gospodarczego może obejmować od jednego do kilku pomieszczeń, ułatwiając uporządkowanie maszyn i akcesoriów. Niekiedy w jego bryle zaprojektowany jest również garaż, umożliwiający bezpieczne zaparkowanie pojazdu i jego ochronę przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Zwróćmy także uwagę na rozwiązania z wiatą czy sauną, które pozwolą nam na zorganizowanie komfortowej strefy rekreacyjno-wypoczynkowej w pobliżu domu.
Jak wybrać najlepszy projekt budynku gospodarczego?
Podobnie jak w przypadku obiektu mieszkalnego, także wybór projektu budynku gospodarczego powinien być starannie przemyślany. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego powierzchnię i wymiary, które będą determinować rodzaj formalności przed rozpoczęciem budowy. Dobierzmy wielkość budynku gospodarczego do areału działki, na której zostanie zlokalizowany. Zastanówmy się, co będziemy w nim przechowywać – czy będą to tylko podręczne narzędzia nie wymagające znacznej ilości miejsca, czy też większe maszyny do pielęgnacji ogrodu lub prac rolniczych. Przemyślmy także kwestię ewentualnego garażu w budynku gospodarczym. Być może aktualnie go nie potrzebujemy, jednak w niedalekiej przyszłości przyda nam się dodatkowe, zadaszone miejsce parkingowe lub przestrzeń pod warsztat.
Budynek gospodarczy – na zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?
Wybierając projekt budynku gospodarczego możemy zdecydować się na egzemplarz, który nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Taki obiekt wzniesiemy na podstawie zgłoszenia. Aby było to możliwe, powinna być to budowla parterowa i wolnostojąca, której powierzchnia zabudowy wynosi maksymalnie 35m2. Liczba takich budynków na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 500m2 powierzchni terenu. Jeżeli nie spełniamy któregokolwiek z wymienionych warunków, konieczne będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Jednocześnie, jeśli planujemy wzniesienie budynku gospodarczego związanego z produkcją rolną w ramach zabudowy zagrodowej – nie musimy dokonywać zgłoszenia ani uzyskiwać pozwolenia na budowę.
Budynki gospodarcze to obiekty oferujące cenną przestrzeń do przechowywania na terenie każdej posesji. Zależnie od ich wielkości i przeznaczenia, możemy trzymać w nich mniejsze narzędzia, maszyny, a nawet zaparkować swój samochód czy urządzić wygodną altanę. Wystarczy, że dobierzemy projekt dopasowany do naszych wymagań, aby niewysokim kosztem stworzyć funkcjonalne miejsce do majsterkowania i magazynowania.
Zdjęcie: Projekt G57a - Garaż z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą garażową G57a z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Artykuł sponsorowany: Budynki gospodarcze od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl
Podobne artykuły:
-
Czym zajmuje się pogotowie kanalizacyjne?
Awaria systemu kanalizacyjnego to sytuacja, która może sparaliżować codzienne funkcjonowanie każdego domu, biura czy zakładu przemysłowego. W takich momentach niezbędna jest szybka i skuteczna interwencja pogotowia kanalizacyjnego, zapewniającego natychmiastową pomoc w przypadku nagłych problemów z kanalizacją. Na czym polega działalność pogotowia kanalizacyjnego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
-
Jak wygodnie i niedrogo ogrzewać mieszkanie energią elektryczną?
Sezon grzewczy jest okresem, który dla wielu osób wiąże się ze znacznym wzrostem wydatków. Często pozostaje nam do wyboru obniżyć temperaturę w pomieszczeniach albo pogodzić się z wysokimi rachunkami. Istnieje także trzecia możliwość – skorzystanie z nowoczesnych technologii, które łączą w sobie ciepło, komfort użytkowania oraz możliwość obniżenia zużycia energii.
-
Tani remont mieszkania - na co warto zwrócić uwagę?
Niezależnie od wielkości naszego budżetu, dobrze jest odpowiednio się przygotować przed przeprowadzeniem renowacji. Samodzielnie jesteśmy w stanie w miarę szybko przeprowadzić tani remont mieszkania. O czym jednak warto pamiętać w trakcie remontu?
-
Domy jednorodzinne w Gdyni i Gdańsku
Zakup domu w dużym mieście lub jego okolicach nie należy do zadań łatwych. Znalezienie odpowiedniego miejsca, gdzie będzie żyło się komfortowo, jest na swój sposób ograniczone. Dlatego dobrze jest korzystać z pomocy specjalistów, takich jak choćby profesjonalnych deweloperów, którzy od lat realizują różnorodne inwestycje w nowe nieruchomości. Jednym z nich jest bez wątpienia firma Inpro.
Grażyna
Domy jednorodzinne w Gdyni i Gdańsku 2020-07-17 07:26:34 2020-07-17 07:25:54