Deszczówka nie tylko jest darmowa, ale też pod niektórymi względami lepsza od wody wodociągowej. Jak można ją wykorzystać?

Na zbieranie deszczówki warto zdecydować się z wielu powodów. Jej zastosowanie wiąże się jednak z pewnymi inwestycjami – jeśli ważna jest dla nas wydajność i wygoda, wymaga to wykorzystania zestawu hydroforowego oraz wykonania odpowiedniej instalacji. W tym artykule wyjaśniamy, do czego konkretnie można zastosować deszczówkę w domu i ogrodzie oraz jak stworzyć system pozwalający na jej wygodne i efektywne wykorzystanie.
Woda deszczowa. Czemu warto ją wykorzystać?
Za budową instalacją do magazynowania i dystrybucji wody opadowej przemawia przede wszystkim czynnik ekonomiczny. Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie wydatków związanych ze zużyciem wody wodociągowej – niekiedy nawet o 50 procent. Taka inwestycja może też przynieść duże korzyści dla środowiska – szczególnie w dobie kryzysu klimatycznego i coraz częstszych problemów z zaopatrzeniem w wodę rolnictwa i gospodarstw domowych. Nie bez znaczenia są również właściwości deszczówki, która okazuje się świetna do podlewania roślin.
Na taki krok warto zdecydować się szczególnie dlatego, że w naszym kraju ilość opadów jest dość duża. Średnia krajowa dla całej Polski wynosi ona około 600, chociaż w niektórych miejscach wzrasta nawet do 800 milimetrów rocznie. Właściciele domów z dachem o powierzchni 200 metrów kwadratowych mogą więc pozyskać nawet 120 metrów sześciennych deszczówki rocznie.
Deszczówka do picia. Czy nadaje się do spożycia?
Woda opadowa sama w sobie jest czysta, jednak w zetknięciu z powietrzem i powierzchnią dachu ulega zanieczyszczeniu. Przenikają do niej między innymi gazy takie jak dwutlenek węgla, azot czy siarkowodór, sadza, pyłki roślin, mikroskopijne grzyby lub bakterie. To sprawia, że bez kosztownego i skomplikowanego uzdatniania nie nadaje się ona do picia lub przygotowania posiłków. Nie powinniśmy też używać jej do kąpieli.
Woda opadowa w domu i ogrodzie. Jak ją wykorzystać?
Brak możliwości zastosowania deszczówki w kuchni to jednak niewielka wada, jeśli pod uwagę weźmiemy to, w jak wiele sposobów możemy ją wykorzystać. Woda opadowa przyda się między innymi:
-
do prania: ze względu na to, że nie zawiera chloru i jest mniej twarda, zmniejsza ryzyko osadzania się kamienia i pozwala na ograniczenie ilości środków zmiękczających;
-
w ogrodzie: miękka i zawierająca małą ilość jonów magnezu i wapnia świetnie nadaje się do podlewania upraw warzywnych, kwiatów i trawników. Można też wykorzystać ją do napełniania fontann, oczek wodnych czy kaskad;
-
w łazience: spłukiwanie toalety to, obok kąpieli, jedna z czynności przyczyniających się do największego zużycia wody wodociągowej. Używając do tego celu deszczówki, możemy zaoszczędzić nawet 30 litrów rocznie;
-
podczas prac gospodarczych: na przykład mycia samochodu, podłóg, okien itp.
Jak magazynować i wykorzystać wodę deszczową?
Deszczówkę można zbierać do naziemnych, często dekoracyjnych zbiorników połączonych z ujściem rynny. Ten sposób nie pozwala jednak na pełne wykorzystanie jej potencjału – przede wszystkim ze względu na brak możliwości doprowadzenia wody do konkretnych urządzeń.
Pod tym względem dużo lepiej wypadają wspomniane na początku artykułu zestawy hydroforowe, których szeroki wybór dostępny jest na ogrody24.pl. Największe mogą mieć pojemność nawet 2 tysiące litrów. Od rozmiarów dużo ważniejsze okazuje się wytworzone przez hydrofor ciśnienie, dzięki któremu deszczówka może trafić do domowej instalacji, a następnie – pralki, spłuczki, ogrodowego kranu lub systemu automatycznego nawadniania roślin.
Planując taką inwestycję, warto pamiętać, że w niektórych częściach kraju coraz częściej występują gwałtowne ulewy lub okresy o nieprzeciętnie dużej ilości opadów. W takich sytuacjach należy liczyć się z przepełnieniem zbiornika. By tego uniknąć, można zastosować pompę do deszczówki. Najlepsze urządzenia tego typu nie tylko posiadają funkcję automatycznego włączania, ale też zabezpieczenie przed suchą pracą oraz możliwość wygenerowania ciśnienia, dzięki której można użyć ich także do dostarczenia wody na przykład do ogrodu. Użycie pompy do zwiększa koszty całej inwestycji o 300-700 złotych.
Podobne artykuły:
-
Mech w ogrodzie - najpiękniejsze aranżacje
Myślisz o metamorfozie ogrodu? Zamień trawę na piękny zielony mech i ciesz się niezwykłą zmianą w estetyce Twojego ogródka! Jak się Wam podobają takie aranżacje?
-
Szambo Betonowe w Nowych Domach
Szamba betonowe są niezbędne dla domów bez dostępu do centralnej kanalizacji, oferując niezawodność i długotrwałą szczelność dzięki wysokiej jakości betonowi wodoszczelnemu klasy B25W8. Ich projektowanie ma na celu sprostanie trudnym warunkom zewnętrznym, zapewniając trwałość i odporność na erozję.
-
Jak wygodnie i niedrogo ogrzewać mieszkanie energią elektryczną?
Sezon grzewczy jest okresem, który dla wielu osób wiąże się ze znacznym wzrostem wydatków. Często pozostaje nam do wyboru obniżyć temperaturę w pomieszczeniach albo pogodzić się z wysokimi rachunkami. Istnieje także trzecia możliwość – skorzystanie z nowoczesnych technologii, które łączą w sobie ciepło, komfort użytkowania oraz możliwość obniżenia zużycia energii.
-
Jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur i granit?
Aby dom był piękny po sezonie jesienno-zimowym, nie wystarczy tylko umycie okien oraz oczyszczenie miotłą nawierzchni wokół budynku. Trudnych do usunięcia zabrudzeń jest znacznie więcej, dlatego podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur, granit, a także poradzić sobie z nieestetycznymi nalotami cementowymi pozostałymi np. po remoncie. Źródło: Ultrament
Grażyna
Jak skutecznie wyczyścić kamień, gres, klinkier, marmur i granit? 2017-04-25 07:51:34 2017-03-22 19:44:35