Deszczówka nie tylko jest darmowa, ale też pod niektórymi względami lepsza od wody wodociągowej. Jak można ją wykorzystać?

Na zbieranie deszczówki warto zdecydować się z wielu powodów. Jej zastosowanie wiąże się jednak z pewnymi inwestycjami – jeśli ważna jest dla nas wydajność i wygoda, wymaga to wykorzystania zestawu hydroforowego oraz wykonania odpowiedniej instalacji. W tym artykule wyjaśniamy, do czego konkretnie można zastosować deszczówkę w domu i ogrodzie oraz jak stworzyć system pozwalający na jej wygodne i efektywne wykorzystanie.
Woda deszczowa. Czemu warto ją wykorzystać?
Za budową instalacją do magazynowania i dystrybucji wody opadowej przemawia przede wszystkim czynnik ekonomiczny. Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie wydatków związanych ze zużyciem wody wodociągowej – niekiedy nawet o 50 procent. Taka inwestycja może też przynieść duże korzyści dla środowiska – szczególnie w dobie kryzysu klimatycznego i coraz częstszych problemów z zaopatrzeniem w wodę rolnictwa i gospodarstw domowych. Nie bez znaczenia są również właściwości deszczówki, która okazuje się świetna do podlewania roślin.
Na taki krok warto zdecydować się szczególnie dlatego, że w naszym kraju ilość opadów jest dość duża. Średnia krajowa dla całej Polski wynosi ona około 600, chociaż w niektórych miejscach wzrasta nawet do 800 milimetrów rocznie. Właściciele domów z dachem o powierzchni 200 metrów kwadratowych mogą więc pozyskać nawet 120 metrów sześciennych deszczówki rocznie.
Deszczówka do picia. Czy nadaje się do spożycia?
Woda opadowa sama w sobie jest czysta, jednak w zetknięciu z powietrzem i powierzchnią dachu ulega zanieczyszczeniu. Przenikają do niej między innymi gazy takie jak dwutlenek węgla, azot czy siarkowodór, sadza, pyłki roślin, mikroskopijne grzyby lub bakterie. To sprawia, że bez kosztownego i skomplikowanego uzdatniania nie nadaje się ona do picia lub przygotowania posiłków. Nie powinniśmy też używać jej do kąpieli.
Woda opadowa w domu i ogrodzie. Jak ją wykorzystać?
Brak możliwości zastosowania deszczówki w kuchni to jednak niewielka wada, jeśli pod uwagę weźmiemy to, w jak wiele sposobów możemy ją wykorzystać. Woda opadowa przyda się między innymi:
-
do prania: ze względu na to, że nie zawiera chloru i jest mniej twarda, zmniejsza ryzyko osadzania się kamienia i pozwala na ograniczenie ilości środków zmiękczających;
-
w ogrodzie: miękka i zawierająca małą ilość jonów magnezu i wapnia świetnie nadaje się do podlewania upraw warzywnych, kwiatów i trawników. Można też wykorzystać ją do napełniania fontann, oczek wodnych czy kaskad;
-
w łazience: spłukiwanie toalety to, obok kąpieli, jedna z czynności przyczyniających się do największego zużycia wody wodociągowej. Używając do tego celu deszczówki, możemy zaoszczędzić nawet 30 litrów rocznie;
-
podczas prac gospodarczych: na przykład mycia samochodu, podłóg, okien itp.
Jak magazynować i wykorzystać wodę deszczową?
Deszczówkę można zbierać do naziemnych, często dekoracyjnych zbiorników połączonych z ujściem rynny. Ten sposób nie pozwala jednak na pełne wykorzystanie jej potencjału – przede wszystkim ze względu na brak możliwości doprowadzenia wody do konkretnych urządzeń.
Pod tym względem dużo lepiej wypadają wspomniane na początku artykułu zestawy hydroforowe, których szeroki wybór dostępny jest na ogrody24.pl. Największe mogą mieć pojemność nawet 2 tysiące litrów. Od rozmiarów dużo ważniejsze okazuje się wytworzone przez hydrofor ciśnienie, dzięki któremu deszczówka może trafić do domowej instalacji, a następnie – pralki, spłuczki, ogrodowego kranu lub systemu automatycznego nawadniania roślin.
Planując taką inwestycję, warto pamiętać, że w niektórych częściach kraju coraz częściej występują gwałtowne ulewy lub okresy o nieprzeciętnie dużej ilości opadów. W takich sytuacjach należy liczyć się z przepełnieniem zbiornika. By tego uniknąć, można zastosować pompę do deszczówki. Najlepsze urządzenia tego typu nie tylko posiadają funkcję automatycznego włączania, ale też zabezpieczenie przed suchą pracą oraz możliwość wygenerowania ciśnienia, dzięki której można użyć ich także do dostarczenia wody na przykład do ogrodu. Użycie pompy do zwiększa koszty całej inwestycji o 300-700 złotych.
Podobne artykuły:
-
Podział kosiarek ze względu na mechanizm tnący
Wybór kosiarki wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Na rynku dostępna jest cała masa produktów tego typu. Często nie mamy pojęcia, jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnego rozwiązania. Dzisiaj postaramy się przybliżyć tematykę kosiarek. Kategoryzując je, można dokonać podziału w oparciu o wiele różnych parametrów. My zajmiemy się podziałem ze względu na zastosowany mechanizm tnący.
-
Jak sprzedać współwłasność bez zgody współwłaściciela?
Czy samodzielnie jesteśmy sobie w stanie poradzić ze sprzedażą nieruchomości? Wiele osób próbuje, ale szczególnie może to być kłopotliwe, jeżeli w grę wchodzi współwłasność. Sprawa może być jeszcze bardziej złożona, jeżeli chcemy zbyć dom albo mieszkanie bez zgody współwłaściciela. Część z nas będzie wówczas natrafiać na bardzo duże problemy formalne. Konsumenci niejednokrotnie nie mają rozeznania w przepisach. W grę będą przecież wchodziły konkretne artykuły prawne i ustawy. Okazuje się jednak, że wówczas współwłasność możemy sprzedać, ale najlepszą opcją będzie wtedy skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów. Takie firmy, które realizują skup nieruchomości, mogą nam rzeczywiście pomóc i to bardzo
-
Planujesz zakup nowego mieszkania w Katowicach? Sprawdź, jak wybrać dobrze i nie przepłacić
Własne mieszkanie przestało już być traktowane w kategoriach luksusu, choć jego zakup nadal wiąże się z olbrzymim wysiłkiem finansowym. Nabywcy, zwłaszcza posiłkujący się kredytem hipotecznym, chcą więc mieć pewność, że decydując się na konkretną nieruchomość dokonali dobrego wyboru, którego nie będą za chwilę żałować. W samych Katowicach powstaje obecnie wiele nowych mieszkań, dlatego potencjalni nabywcy mają ciężki orzech do zgryzienia. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, by z jednej strony nie przepłacić, a z drugiej nie mieć z nim później żadnych problemów.
-
Niezbędnik ogrodnika: Poznaj wertykulator i zadbaj o trawnik!
Wyobraź sobie jedno urządzenie do koszenia, rozdrabniania i wertykulacji. Tak, to wertykulator. Dzięki niemu Twój trawnik szybko wróci do doskonałej formy po zimie. Będzie zadbany, wyróżniał się soczystą zielenią, a sama praca zajmie Ci o wiele mniej czasu, niż byś to robił przy użyciu trzech osobnych maszyn.
Grażyna
Niezbędnik ogrodnika: Poznaj wertykulator i zadbaj o trawnik! 2017-03-29 09:00:16 2017-03-29 08:58:04