Drewno jest materiałem kreującym niezwykle ciepłą, bardzo przytulną atmosferę w domu. Idealnie sprawdza się jako materiał na podłogę, ale warto je wybrać również jako trwały i estetyczny surowiec na schody. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim zaletom tego rozwiązania.
Przede wszystkim projekt schodów drewnianych
W przypadku domu z poddaszem użytkowym lub domu piętrowego schody są niezbędne. Jednak ich rola nie ogranicza się do jedynie do kwestii stricte praktycznych, ponieważ schody stają się niebanalnym elementem aranżacji wnętrza, szczególnie kiedy są wykonane z tak eleganckiego materiału, jakim jest drewno – podkreślają fachowcy z ArtCore.
Schody wykonane z drewna zaleca się montować jeszcze przed wykończeniem podłóg i oczywiście, zanim zostaną wniesione meble. Zazwyczaj potrzebne jest sporządzenie projektu, chyba że mamy do czynienia ze schodami modułowymi produkowanymi zgodnie z wytycznymi standardowego projektu i składającymi się z powtarzalnych elementów.
W przypadku projektu architektonicznego domu stosunkowo rzadko proponowane są schody drewniane, chyba że również strop jest drewniany. W innym przypadku z reguły przewidziane są schody betonowe. Jednak nie ma żadnych problemów, aby w takim projekcie dokonać zmian i zastąpić te betonowe drewnianym, ale trzeba sporządzić ich projekt. W nim zaś poszczególne elementy dobiera się do wysokości danego pomieszczenia, szerokości otworu w stropie, a także wolnej przestrzeni w miejscu, w którym mają się one znaleźć (w salonie czy w przedpokoju).
Najprościej zamówić materiał razem z usługą montażu schodów. W ten sposób oszczędza się pieniądze, ale również otrzymuje się gwarancję na schody drewniane. Montaż trwa co najmniej kilka godzin, ale czasami nawet kilka dni – wszystko zależy od wybranej konstrukcji oraz gabarytu schodów.
Zalety schodów drewnianych
Niewiele jest takich materiałów, które mają tylu zwolenników, co właśnie drewno. Trudno się jednak temu dziwić, skoro ten naturalny materiał idealnie sprawdza się w domu, także do wykonania schodów. Dzięki schodom drewnianym łatwo stworzyć w domu naprawdę przytulną i bardzo miłą atmosferę. Chodzenie po nich na boso nie powoduje uczucia dyskomfortu, ponieważ drewno jest ciepłe w dotyku. To również rozwiązanie idealne dla alergików.
Drewno łatwe w obróbce - możliwość różnych konstrukcji schodów
Warto ponadto podkreślić łatwość obróbki drewna. To sprawia, że z tego surowca daje się zrealizować niemal każdy pomysł na schody, nawet takie o dość oryginalnych kształtach i formie. Schody drewniane mogą mieć bardzo klasyczny wygląd, ale również niezwykle nowoczesny. W ten sposób bez problemu idealnie je wpasować w każdą aranżację wnętrza.
Wygląd schodów z drewna zależy w głównym stopniu od ich konstrukcji. Jednak bez względu na wybór i tak każdy wariant oznacza konstrukcję lekką oraz łatwą do wykonania. Warto też podkreślić wyjątkowo wszechstronny charakter drewna, które doskonale się komponuje z niemal każdym materiałem.
Schody drewniane dopasowane do każdego wystroju
Do wyboru są oczywiście ciekawe odcienie drewna – od niezwykle jasnych po bardzo ciemne, wpadające wręcz w czerń. Co więcej, z łatwością można uzyskać dodatkowe efekty, jak postarzenie czy połysk. Dzięki takiej różnorodności schody wykonane z drewna pasują w zasadzie do każdej aranżacji wnętrza. Oczywiście cudownie się komponują z klasycznym wystrojem i drewnianą podłogą oraz meblami z drewna. Jednak na tym nie kończą się opcje, ponieważ schody drewniane mogą stać się oryginalnym elementem najbardziej nowoczesnego wystroju, w którym pojawiają się detale ze szkła, betonu czy metalu.
Nie sposób też nie wspomnieć o uroku schodów drewnianych, które zawsze prezentują się niezwykle efektownie. Drewniane schody to na pewno inwestycja na wiele lat, ponieważ są solidne, wytrzymałe i trwałe. Mają odpowiednią twardość, ale przy tym w dotyku okazują się delikatne i przede wszystkim całkowicie bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Łatwo je montować, jeżeli tylko sporządzi się dobry projekt. Powstają całkowicie niezależnie od konstrukcji budynku i wykonuje się je już na etapie prac wykończeniowych. Można nawet w oryginalny sposób zagospodarować miejsce pod nimi i stworzyć tam biblioteczkę, szafkę albo otwarte półki.
O jednym nie wolno zapominać – jeżeli schody drewniane mają w nienagannym stanie służyć przez długie lata, to trzeba o nie systematycznie dbać. To nie tylko kwestia ich czyszczenia, ale przede wszystkim zabiegów konserwacyjnych.
Drewno na schody
Możliwości wyboru jest wiele. Trzeba tylko pamiętać, że rodzaj drewna determinuje zarówno wygląd, jak i poziom trwałości schodów. W przypadku gatunków rodzimych najczęściej stosuje się dąb lub jesion, które są twarde i wytrzymałe. Można również zdecydować się na wiąz i orzech. Z kolei nie zaleca się drewna bukowego. Owszem, jest bardzo twarde, ale zarazem wykazuje dużą podatność na działanie wilgoci i na odkształcenia. Gatunki drzew iglastych również stosuje się do wykonania schodów, chociaż są one zdecydowanie bardziej miękkie. Dotyczy to szczególnie sosny, ponieważ świerk wykazuje nieco większą twardość. Znacznie lepsze parametry pod tym względem ma świerk skandynawski i to zdecydowanie korzystniejsza opcja wyboru, mimo że droższa.
Ogólnie należy podkreślić, że gatunki niewystępujące w naszym kraju charakteryzują się doskonałymi właściwościami. Nie tylko są zdecydowanie trwalsze, ale także bardziej wytrzymałe na zarysowania i odporne na wilgoć czy działanie promieniowania słonecznego. Takie gatunki jak merbau, jatoba, iroko, wenge czy mahoń wyróżniają się ponadto ciekawym kolorem, malowniczym usłojeniem i niezwykle trwałą strukturą. Tak naprawdę jedynym problemem może się okazać wysoka cena.
Warto zaznaczyć, że schody drewniane mogą zostać wykonane zarówno z drewna litego, jak też z elementów fornirowanych. Te ostatnie mają charakter płyt stolarskich wykończonych naturalnym, szlachetnym fornirem, zazwyczaj o grubości 2-3 mm. Zaletą forniru jest mniejsza podatność na różnego typu wypaczenia, a więc skręcanie czy wyginanie. Nie da się jednak szlifować tak cienkiej warstwy i pozostaje wyłącznie wymiana forniru w razie konieczności całkowitej renowacji stopni.
Konstrukcje schodów drewnianych
Oprócz wyboru samego drewna należy też zdecydować się na określony rodzaj konstrukcji schodów. Ma to znaczenie w kontekście ostatecznego ich wyglądu. Trzeba zatem dopasować konstrukcję do swojego gustu, ale również do aranżacji pomieszczenia.
- Schody drewniane policzkowe
To w miarę prosta konstrukcja, która przy bardziej skomplikowanym kształcie wymaga dodatkowych wsporników. Mogą je stanowić słupy. Trzonem tego typu schodów są dwie belki policzkowe o grubości 6-8 cm. To one dają oparcie dla krawędzi stopni.
- Schody o konstrukcji policzkowo-sztycowej
To w zasadzie modyfikacja schodów policzkowych z belką policzkową tylko z jednej strony. Z drugiej zaś jest solidna balustrada schodowa mająca poręcz podpartą przez gęsto ułożone tralki. Z kolei same tralki opiera się na krawędziach stopni.
- Schody drewniane wspornikowe, czyli siodłowe
W tym przypadku stosuje się jedną belkę, dwie, a nawet trzy belki nośne do podtrzymywania stopni w środkowej ich części. Jeżeli mamy do czynienia z najprostszą konstrukcją schodów jednobiegowych, to belki pozostają rozpięte pomiędzy stropem a podłogą. W innym przypadku potrzeba dodatkowych podpór. Stopnie można również łączyć ze ścianą.
- Schody o konstrukcji stalowo-drewnianej lub betonowo-drewnianej
To niezwykle popularna opcja, w której części nośne (ewentualnie też słupki balustrady) wykonuje się z betonu lub stali, natomiast same stopnie są drewniane.
- Schody drewniane kręte
W tego typu konstrukcjach ważną funkcję pełni słup pionowy, ponieważ to z nim łączy się stopnie. Odpowiednią sztywność i wytrzymałość zapewnia schodom krętym balustrada, niekiedy połączona z belką policzkową.
- Schody drewniane modułowe
Schody takie nie mają słupów czy belek nośnych, a składają się z kilku modułów, czyli stopni połączonych ze wspornikami. Moduły nie muszą mieć połączenia ze ścianą, każdy daje się podwyższyć albo obniżyć na mniej więcej 3 cm. Łatwo je wkomponować w każde wnętrze i dopasować wysokość schodów do wysokości danego pomieszczenia. Poszczególne moduły łączy się wkręcanymi od dołu śrubami.
Każdy typ schodów drewnianych gwarantuje naprawdę fantastyczny efekt zarówno pod względem użytkowym, jak i estetycznym.
Artykuł powstał we współpracy z firmą ArtCore.
Podobne artykuły:
-
Klasyczna angielska jodełka i nowoczesne panele winylowe Arbiton
„Jodełka” to klasyczny wzór, który kilka lat temu powrócił i obecnie gości we wszystkich wnętrzarskich magazynach. Na podłogach, zasłonach, w łazienkach, czy dywanach. Dotychczas „jodełka” zarezerwowana była wyłącznie dla podłóg z litego drewna. W tym roku pojawiła się innowacyjna podłoga winylowa z rdzeniem mineralnym, która jest dedykowana pod ten charakterystyczny styl układania podłóg. Dziś w domach możemy mieć tańszą alternatywę dla drewnianego parkietu, która jednocześnie jest o wiele bardziej praktyczna.
-
Zjawiskowe pomysły na wnętrze przedpokoju - galeria aranżacji
Jak zaaranżować wnętrze przedpokoju? Zobacz przegląd ciekawych pomysłów.
Grażyna
Zjawiskowe pomysły na wnętrze przedpokoju - galeria aranżacji 2018-09-28 07:35:36 2018-09-26 13:11:31