Smażenie to technika, którą uwielbiamy. Może nie jest najzdrowsza, jednak przygotowywane tym sposobem jedzenie jest aromatyczne, chrupiące i smakowite — dlatego tak trudno jest zrezygnować ze spożywania smażonych posiłków. Warto wiedzieć, że smażyć można na różne sposoby, a dzięki użyciu mniejszej ilości tłuszczu sprawisz, że potrawy będą o wiele zdrowsze. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas smażenia!

Na czym polega płytkie smażenie?
Płytkie smażenie to technika, podczas której wykorzystywana jest niewielka ilość tłuszczu. Tworzy on na patelni cienką warstwę, zapobiegającą przypalaniu się potrawy — stanowi jednak nie więcej niż ok. 5-10% masy całego dania. Obecnie to właśnie metodę płytkiego smażenia najczęściej stosuje się podczas gotowania w warunkach domowych. Warto dodać, że jest ona zdrowsza od smażenia w głębokim tłuszczu.
Nie jest jednak łatwo stosować płytkie smażenie w tradycyjnej głębokiej patelni czy rondlu, ponieważ jedzenie lubi się wtedy przypalać. Dlatego niezwykle przydatna okazuje się patelnia do płytkiego smażenia z powłoką ceramiczną bądź teflonową. Obniżone brzegi, nieprzywierająca powłoka oraz inne specyficzne właściwości tego rodzaju sprzętu pozwalają na sprawne usmażenie kotletów, placków czy jajek sadzonych bez użycia dużej ilości tłuszczu. Jeśli więc uwielbiasz smażone dania, ale chcesz ograniczyć nieco zużycie tłuszczu, okaże się optymalnym rozwiązaniem.
Pamiętaj, że w trakcie płytkiego smażenia ważne jest częste obracanie lub mieszanie przygotowywanego dania, aby nie przywarło. Konieczna jest również za każdym razem wymiana używanego tłuszczu — nigdy nie pozostawiaj jego resztek na patelni.
Na czym polega smażenie zanurzeniowe?
Smażenie zanurzeniowe, czyli tzw. smażenie w głębokim tłuszczu, polega na całkowitym zanurzeniu smażonego jedzenia w głębokiej warstwie rozgrzanego tłuszczu. Potrzebna jest do tego celu głęboka patelnia lub rondel, a w profesjonalnej kuchni sięga się po frytownicę.
Główną zaletą smażenia głębokiego jest możliwość uzyskania efektu smakowitego chrupania, świetnie znanego z fast-foodów — w ten sposób przyrządza się np. frytki czy mięso w panierce. W domach najczęściej smażenie głębokie kojarzy się z przygotowaniem pączków lub faworków, ale również z daniami kuchni azjatyckiej np. krewetkami w panierce.
Inną zaletą tej techniki jest możliwość dokładnego kontrolowania temperatury tłuszczu, a także szybkość — ponieważ smażone produkty są zanurzone w całości, ich obróbka cieplna jest bardzo krótka. Trzeba jednak przyznać, że dania przygotowywane w ten sposób zdecydowanie nie należą do najzdrowszych.
Smażenie bez tłuszczu
Smażenie bez tłuszczu nazywa się również smażeniem kontaktowym. Po tę metodę sięgają często osoby na diecie odchudzającej lub po prostu ceniące sobie zdrowy tryb życia. Warunkiem powodzenia takiego smażenia jest posiadanie odpowiedniej patelni z powłoką nieprzywierającą. Można stosować je z powodzeniem także w przypadku tłustego mięsa — jego tłuszcz podczas ogrzewania wytapia się i sam zapobiega przywieraniu potrawy. Czasami smażeniem bez tłuszczu nazywa się też technikę, w której patelnia zostaje jedynie lekko natłuszczona za pomocą np. ręczniczka papierowego.
Podobne artykuły:
-
Aranżacja kuchni: Jaka zabudowa do kuchni?
Planując wyposażenie kuchni w nowe meble, musimy zastanowić się jaki układ zabudowy będzie najlepszy. Są pewne zasady, których warto się trzymać niezależnie od tego, czy zabudowa będzie w wyłącznie jednym rzędzie, czy może będzie zajmowała przestrzeń na dwóch ścianach.
-
Jak wygrać z nieporządkiem w kuchni?
Kuchnia to miejsce niekończącej się walki o porządek. Czysta kuchnia jest bardzo ważna dla wszystkich domowników, jednak zdarza się, że obowiązki nie pozwalają nam na utrzymanie idealnego wyglądu tego pomieszczenia. Nie ma powodu się załamywać – wystarczy, że zdecydujemy się na zatrudnienie pomocy domowej, która zna 5 ważnych zasad mówiących, jak sprawić, by kuchnia lśniła czystością.
-
Pięć kroków do aranżacji ponadczasowej i funkcjonalnej kuchni
Kuchnia – serce domu. To właśnie w niej spędzamy długie godziny na rozmowach, przygotowywaniu posiłków i ich wspólnym spożywaniu. Właśnie dlatego powinna być ładnie urządzona, przemyślanie zaprojektowana i funkcjonalna. Jak stworzyć ponadczasową przestrzeń, która oprze się upływającemu czasowi i jednocześnie zapewni doskonałe warunki do gotowania? Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych rad.
-
Czarno - biała kuchnia w stylu retro - aranżacje
Czarno - biała kuchnia to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Sprawdź w jaki sposób urządzić wnętrze, by odzwierciedlało ono klimat minionych czasów.
Grażyna
Czarno - biała kuchnia w stylu retro - aranżacje 2018-06-13 09:05:18 2018-06-13 09:05:03