Dom to nasza ostoja - tu odpoczywamy, czujemy się bezpiecznie i możemy być w pełni sobą. Dlatego urządzamy go wedle osobistych preferencji, w taki sposób, by spersonalizować go w każdym jego fragmencie. By jednak przebywanie w nim było przyjemne, należy dbać o porządek i to regularnie. Odkurzenie i zmycie podłóg, umycie naczyń czy starcie kurzu nie wystarczy. Kurz i inne zanieczyszczenia gromadzą się w trudniej dostępnych miejscach, o których umyciu nie można zapominać. Gwarantuje to nie tylko estetyczny wygląd, ale jest również ważne pod względem higienicznym. To istotne zwłaszcza w miejscach narażonych na powstawanie grzybów i pleśni - na przykład w łazience. Sprawdź, czy dostatecznie często i dokładnie myjesz w łazience te rzeczy!
interiorphoto @ fotolia.com
Co w łazience trzeba myć, a o czym zapominamy?
Aby korzystanie z łazienki nie przyczyniło się w dłuższej perspektywie w czynność nie tylko nieprzyjemną, ale także potencjalnie szkodliwą dla zdrowia, koniecznie przyjrzyj się tym rzeczom: czy podczas mycia łazienki nie zapominasz o nich?
1. Zasłona prysznicowa/wanny
Wilgoć i osad ze środków myjących osadza się nie tylko na łączeniach wanny czy brodzika ze ścianą, ani tylko na nich samych. Myjąc łazienkę nie zapominaj o zasłonie (a jeśli masz kabinę - to o niej), ponieważ nagromadzona przez długi czas wilgoć powoduje powstawanie grzybów i pleśni. Mycie tych powierzchni gąbką lub ścierką nie zawsze rozwiąże sprawę skutecznie. O wiele lepiej sprawdzi się zdjęcie zasłony i wypranie jej w pralce, przy użyciu normalnych środków piorących. Jeśli zasłona wykonana jest ze sztywnego materiału i boisz się jej połamania, pierz ją w towarzystwie tkanin (ręczników bądź dywaników łazienkowych)
interiorphoto @ fotolia.com
2. Kubki na szczoteczki do zębów
Jeśli szczoteczki do zębów przechowujesz w kubku, myj go dokładnie co kilka dni. Odruchowe i szybkie przepłukanie go nie zda egzaminu - woda ściekająca ze szczoteczek gromadzi się na dole, tworząc nieprzyjemny szlam, a niekiedy nawet pleśń. Raz na kilka dni wymyj kubki dokładnie, z użyciem ciepłej wody, szmatki i płynu, a następnie osusz. Podobnie postępuj z uchwytami szczoteczek - to również skupisko wilgoci i pleśni.
3. Akcesoria kąpielowe
Opłukanie akcesoriów kąpielowych, takich jak szczotki do mycia ciała, gąbki czy zabawki do wanny dla dzieci również nie jest wystarczające. Ciągły kontakt z wilgocią sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Dla bezpieczeństwa własnego i swojej rodziny wykonaj im kąpiel dezynfekującą, mocząc zabawki i akcesoria w ciepłej wodzie z dodatkiem octu. Po godzinie wypłucz je dokładnie i osusz.
interiorphoto @ fotolia.com
Podobne artykuły:
-
Uważasz, że Twoja łazienka jest czysta? Sprawdź te 4 miejsca, by mieć pewność, że tak jest
Utrzymywanie czystości w mieszkaniu, a zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć (a więc w kuchni i łazience) jest niezwykle ważne - nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Wilgoć w parze z bakteriami to mieszanka bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia - grzyby i pleśnie mogą powodować silne alergie, a te, nieleczone, mogą prowadzić nawet do astmy. Dbasz o porządek w łazience? Pomyśl, czy aby na pewno podczas sprzątania myjesz również te miejsca!
-
Sprytne sposoby na to, by szybko posprzątać łazienkę na błysk
Utrzymanie idealnego porządku w mieszkaniu nie jest łatwym zadaniem - o tym wie chyba każdy. Wystarczy jeden dzień zwłoki, by kolejnego trzeba było wziąć się za porządki. Co zrobić, jeśli niebawem mają przyjść goście, a Twojemu mieszkaniu daleko to lśniącego czystością? Zdradzamy patent na to, jak szybko posprzątać łazienkę na błysk!
-
Domowe sposoby, aby cieszyć się nieskazitelnie czystą łazienką
Porządek i ład w mieszkaniu to podstawa do tego, by mieszkało się przyjemnie. Każde pomieszczenie, które jest na co dzień użytkowane, szybko się brudzi. Szczególnie dotyczy to łazienki i kuchni, czyli miejsc, w których używa się wody i środków myjących. Osady z wody, zbierający się kamień, rdza czy plamy z mydła nie tylko szpecą te pomieszczenia, ale także w dłuższej perspektywie niszczą sprzęty i urządzenia sanitarne. Codzienny kontakt z detergentami nie pozostaje obojętny dla naszej skóry - dlatego warto wykorzystać domowe sposoby na skuteczne i bezpieczne czyszczenie łazienki.
-
Fantastycznie zaaranżowane łazienki - przegląd pomysłów
Najciekawsze pomysły na zaaranżowanie łazienek! Zobacz genialne pomysły.
Grażyna
Fantastycznie zaaranżowane łazienki - przegląd pomysłów 2018-09-18 07:22:53 2018-09-14 09:10:20