Dom to nasza ostoja - tu odpoczywamy, czujemy się bezpiecznie i możemy być w pełni sobą. Dlatego urządzamy go wedle osobistych preferencji, w taki sposób, by spersonalizować go w każdym jego fragmencie. By jednak przebywanie w nim było przyjemne, należy dbać o porządek i to regularnie. Odkurzenie i zmycie podłóg, umycie naczyń czy starcie kurzu nie wystarczy. Kurz i inne zanieczyszczenia gromadzą się w trudniej dostępnych miejscach, o których umyciu nie można zapominać. Gwarantuje to nie tylko estetyczny wygląd, ale jest również ważne pod względem higienicznym. To istotne zwłaszcza w miejscach narażonych na powstawanie grzybów i pleśni - na przykład w łazience. Sprawdź, czy dostatecznie często i dokładnie myjesz w łazience te rzeczy!

interiorphoto @ fotolia.com
Co w łazience trzeba myć, a o czym zapominamy?
Aby korzystanie z łazienki nie przyczyniło się w dłuższej perspektywie w czynność nie tylko nieprzyjemną, ale także potencjalnie szkodliwą dla zdrowia, koniecznie przyjrzyj się tym rzeczom: czy podczas mycia łazienki nie zapominasz o nich?
1. Zasłona prysznicowa/wanny
Wilgoć i osad ze środków myjących osadza się nie tylko na łączeniach wanny czy brodzika ze ścianą, ani tylko na nich samych. Myjąc łazienkę nie zapominaj o zasłonie (a jeśli masz kabinę - to o niej), ponieważ nagromadzona przez długi czas wilgoć powoduje powstawanie grzybów i pleśni. Mycie tych powierzchni gąbką lub ścierką nie zawsze rozwiąże sprawę skutecznie. O wiele lepiej sprawdzi się zdjęcie zasłony i wypranie jej w pralce, przy użyciu normalnych środków piorących. Jeśli zasłona wykonana jest ze sztywnego materiału i boisz się jej połamania, pierz ją w towarzystwie tkanin (ręczników bądź dywaników łazienkowych)
interiorphoto @ fotolia.com
2. Kubki na szczoteczki do zębów
Jeśli szczoteczki do zębów przechowujesz w kubku, myj go dokładnie co kilka dni. Odruchowe i szybkie przepłukanie go nie zda egzaminu - woda ściekająca ze szczoteczek gromadzi się na dole, tworząc nieprzyjemny szlam, a niekiedy nawet pleśń. Raz na kilka dni wymyj kubki dokładnie, z użyciem ciepłej wody, szmatki i płynu, a następnie osusz. Podobnie postępuj z uchwytami szczoteczek - to również skupisko wilgoci i pleśni.
3. Akcesoria kąpielowe
Opłukanie akcesoriów kąpielowych, takich jak szczotki do mycia ciała, gąbki czy zabawki do wanny dla dzieci również nie jest wystarczające. Ciągły kontakt z wilgocią sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Dla bezpieczeństwa własnego i swojej rodziny wykonaj im kąpiel dezynfekującą, mocząc zabawki i akcesoria w ciepłej wodzie z dodatkiem octu. Po godzinie wypłucz je dokładnie i osusz.
interiorphoto @ fotolia.com
Podobne artykuły:
-
Jak wyczyścić osad z mydła i kamienia w łazience - domowe sposoby, które pomogą Ci rozwiązać problem
Lśniąca czystością łazienka i kuchnia kojarzą się z luksusem i świeżością. Z drugiej strony są to pomieszczenia, w których utrzymanie porządku jest najtrudniejsze - nie ułatwia tego wilgoć. To ona jest przyczyną powstawania kamienia, rdzy i trudnych do zmycia zabrudzeń. Sprawdź, jak szybko i skutecznie usuwać osady z mydła i kamień w łazience!
-
Najnowsze trendy: łazienka w czerni
Projektanci wnętrz wskazują czerń jako najmodniejszy kolor łazienkowy. Tego typu aranżacje z pewnością są eleganckie i stylowe, to klasa sama w sobie. Kompromisem jest połączenie dwóch, a nawet trzech kolorów. Czerń można wprowadzić za pomocą akcesoriów, dekoracji lub niezwykłej armatury łazienkowej.
-
Zjawiskowe łazienki, w których kąpiel będzie czystą przyjemnością!
To w łazience spędzamy błogie, wieczorne kąpiele, dlatego warto zadbać aby był to przyjemny czas! Zobacz ciekawe pomysły na piękne łazienki!
-
Jak wybrać płytki do małej łazienki?
Urządzenie małej łazienki może być nie lada wyzwaniem. Ograniczona powierzchnia tego wnętrza często uniemożliwia umieszczenie w nim wszystkich elementów, które zaplanował inwestor. Mimo że nie istnieje magiczny sposób, dzieki któremu można byłoby powiększyć tę przestrzeń, to jednak wykorzystując odpowiednie kolory, a także model płytek, można wpłynąć na efekt wizualny takiego wnętrza, dzięki czemu będzie wydawało się ono nieco większe. Jak więc wybrać płytki do małej łazienki? Podpowiadamy.
Grażyna
Jak wybrać płytki do małej łazienki? 2024-07-12 14:49:46 2024-07-12 14:49:40