Utrzymywanie czystości w mieszkaniu, a zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć (a więc w kuchni i łazience) jest niezwykle ważne - nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Wilgoć w parze z bakteriami to mieszanka bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia - grzyby i pleśnie mogą powodować silne alergie, a te, nieleczone, mogą prowadzić nawet do astmy. Dbasz o porządek w łazience? Pomyśl, czy aby na pewno podczas sprzątania myjesz również te miejsca!

Breadmaker @ shutterstock.com
Mniej oczywiste miejsca w łazience, które trzeba umyć
Jeśli mycie przez Ciebie łazienki ogranicza się do umycia podłóg, umywalki, wanny/brodzika oraz toalety, już przy następnym sprzątaniu musisz dodatkowo umyć:
Rury pod umywalką oraz umywalkę od spodu - często zapominamy o tych miejscach, ale wilgoć i osady z mydła zbierają się również tam. Myjąc umywalkę schyl się więc i dokładnie wyczyść ją od spodu, nie zapominając o rurach, a szczególnie ich łączeniach.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Rurę odpływową za toaletą - jeśli nie jest zabudowana kafelkami, koniecznie pamiętaj o jej myciu. Musisz robić to tak samo często, jak często sprzątasz całą łazienkę. Osadza się na niej bowiem kurz i wilgoć, co daje doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów.
Kratkę wentylacyjną - wilgoć i brud osiadają także na niej. Jeśli więc do tej pory nie czyściłeś kratki, czym prędzej włącz tą czynność do obowiązków.
Sedes od spodu - myjąc toaletę, często skupiamy się wyłącznie na jej wnętrzu. Tymczasem trzeba pamiętać także o myciu i dezynfekowaniu klapy sedesowej od spodu - ma ona przecież codzienny kontakt z bakteriami znajdującymi się w muszli.
ShortPhotos @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?
Łazienka to pomieszczenie, w którym dbamy nie tylko o swoją czystość i urodę, ale również relaksujemy się. Warto więc urządzić ją ze smakiem, dbając jednocześnie o to, aby nie straciła nic na funkcjonalności. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, pomyślmy przede wszystkim o stylu skandynawskim, ten bowiem wcale nie musi kojarzyć się jedynie z salonem.
-
Aranżacja łazienki - 3 zasady, których musisz się trzymać
Odpowiednie urządzenie pomieszczeń w domu jest gwarancją nie tylko komfortu i zadowolenia podczas korzystania z nich, ale także znacząco przedłuża czas korzystania z nich przed rearanżacją i remontem. Odpowiednie przygotowanie do urządzenia wnętrza pozwala nie tylko osiągnąć wymarzony efekt, ale także cieszyć się otoczeniem bez konieczności poprawek przez długie lata. Poznaj kilka zasad urządzania łazienki, dzięki którym na długo zapomnisz o potrzebie zmian!
-
Kabina prysznicowa bez granic - wszystko co chcielibyście wiedzieć o kabinach walk-in
W nowoczesnych łazienkach coraz częściej tradycyjny brodzik zastępują kabiny typu walk-in - bez brodzika lub z niskim brodzikiem wysokości kilku centymetrów. Jakim właściwościom ten model kabiny zawdzięcza swoją szybko rosnącą popularność? Jak to zwykle bywa w przypadku aranżacji wnętrz, szczególnym uznaniem cieszą się rozwiązania łączące dobry design z funkcjonalnością, a w przypadku łazienek także łatwością utrzymania w czystości. Kabina walk-in jest lekka wizualnie, doskonale komponuje się z niemal każdym stylem wyposażenia, a dodatkowo dzięki niej możemy zaoszczędzić sporo miejsca.
-
Pleśń w łazience - jak się jej pozbyć?
Większość Polaków mieszka w mieszkaniach, jedynie niewielka ich część zajmuje domy jedno- bądź dwurodzinne. Mieszkanie w wieżowcach czy blokach to z jednej strony ogromna wygoda (nie trzeba przecież martwić się zarośniętym trawnikiem, przeciekającymi rynnami czy zniszczonym dachem), z drugiej jednak strony dość mocno ograniczona przestrzeń i związane z tym problemy takie, jak na przykład kiepska wentylacja, która może powodować pojawienie się pleśni. Ta z kolei pojawia się niemalże zawsze tam, gdzie jest ciepło i mokro, dlatego tak bardzo ukochała łazienki.
Grażyna
Pleśń w łazience - jak się jej pozbyć? 2017-09-19 07:31:40 2017-09-15 10:20:58