Utrzymywanie czystości w mieszkaniu, a zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć (a więc w kuchni i łazience) jest niezwykle ważne - nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Wilgoć w parze z bakteriami to mieszanka bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia - grzyby i pleśnie mogą powodować silne alergie, a te, nieleczone, mogą prowadzić nawet do astmy. Dbasz o porządek w łazience? Pomyśl, czy aby na pewno podczas sprzątania myjesz również te miejsca!
Breadmaker @ shutterstock.com
Mniej oczywiste miejsca w łazience, które trzeba umyć
Jeśli mycie przez Ciebie łazienki ogranicza się do umycia podłóg, umywalki, wanny/brodzika oraz toalety, już przy następnym sprzątaniu musisz dodatkowo umyć:
Rury pod umywalką oraz umywalkę od spodu - często zapominamy o tych miejscach, ale wilgoć i osady z mydła zbierają się również tam. Myjąc umywalkę schyl się więc i dokładnie wyczyść ją od spodu, nie zapominając o rurach, a szczególnie ich łączeniach.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Rurę odpływową za toaletą - jeśli nie jest zabudowana kafelkami, koniecznie pamiętaj o jej myciu. Musisz robić to tak samo często, jak często sprzątasz całą łazienkę. Osadza się na niej bowiem kurz i wilgoć, co daje doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów.
Kratkę wentylacyjną - wilgoć i brud osiadają także na niej. Jeśli więc do tej pory nie czyściłeś kratki, czym prędzej włącz tą czynność do obowiązków.
Sedes od spodu - myjąc toaletę, często skupiamy się wyłącznie na jej wnętrzu. Tymczasem trzeba pamiętać także o myciu i dezynfekowaniu klapy sedesowej od spodu - ma ona przecież codzienny kontakt z bakteriami znajdującymi się w muszli.
ShortPhotos @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Organizacja małej łazienki – te pomysły uporządkują wnętrze
Aranżacja małej łazienki wymaga dokładnego przemyślenia. Podczas projektowania uwzględnij poniższe rozwiązania, a stanie się bardziej funkcjonalna
-
Domowe sposoby, aby cieszyć się nieskazitelnie czystą łazienką
Porządek i ład w mieszkaniu to podstawa do tego, by mieszkało się przyjemnie. Każde pomieszczenie, które jest na co dzień użytkowane, szybko się brudzi. Szczególnie dotyczy to łazienki i kuchni, czyli miejsc, w których używa się wody i środków myjących. Osady z wody, zbierający się kamień, rdza czy plamy z mydła nie tylko szpecą te pomieszczenia, ale także w dłuższej perspektywie niszczą sprzęty i urządzenia sanitarne. Codzienny kontakt z detergentami nie pozostaje obojętny dla naszej skóry - dlatego warto wykorzystać domowe sposoby na skuteczne i bezpieczne czyszczenie łazienki.
-
Jak wybrać płytki do małej łazienki?
Urządzenie małej łazienki może być nie lada wyzwaniem. Ograniczona powierzchnia tego wnętrza często uniemożliwia umieszczenie w nim wszystkich elementów, które zaplanował inwestor. Mimo że nie istnieje magiczny sposób, dzieki któremu można byłoby powiększyć tę przestrzeń, to jednak wykorzystując odpowiednie kolory, a także model płytek, można wpłynąć na efekt wizualny takiego wnętrza, dzięki czemu będzie wydawało się ono nieco większe. Jak więc wybrać płytki do małej łazienki? Podpowiadamy.
-
Mała i funkcjonalna łazienka - jak ją urządzić?
Z małym mieszkaniem wiążą się skrajne emocje: z jednej strony radość, że choć ciasne, jest własne,z drugiej jednak im mniej przestrzeni, tym trudniej urządzić je w taki sposób, by było funkcjonalne i nie zmniejszyć jego powierzchni użytkowej jeszcze bardziej. Szczególnym problemem są małe łazienki i kuchnie, a więc miejsca, w których przechowujemy najwięcej rzeczy. Jak poradzić sobie z problemem małej łazienki? Oto kilka pomysłów na funkcjonalne i praktyczne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni w łazience.
Grażyna
Mała i funkcjonalna łazienka - jak ją urządzić? 2017-10-08 13:29:23 2017-09-15 10:49:30