Utrzymywanie czystości w mieszkaniu, a zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć (a więc w kuchni i łazience) jest niezwykle ważne - nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Wilgoć w parze z bakteriami to mieszanka bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia - grzyby i pleśnie mogą powodować silne alergie, a te, nieleczone, mogą prowadzić nawet do astmy. Dbasz o porządek w łazience? Pomyśl, czy aby na pewno podczas sprzątania myjesz również te miejsca!
Breadmaker @ shutterstock.com
Mniej oczywiste miejsca w łazience, które trzeba umyć
Jeśli mycie przez Ciebie łazienki ogranicza się do umycia podłóg, umywalki, wanny/brodzika oraz toalety, już przy następnym sprzątaniu musisz dodatkowo umyć:
Rury pod umywalką oraz umywalkę od spodu - często zapominamy o tych miejscach, ale wilgoć i osady z mydła zbierają się również tam. Myjąc umywalkę schyl się więc i dokładnie wyczyść ją od spodu, nie zapominając o rurach, a szczególnie ich łączeniach.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Rurę odpływową za toaletą - jeśli nie jest zabudowana kafelkami, koniecznie pamiętaj o jej myciu. Musisz robić to tak samo często, jak często sprzątasz całą łazienkę. Osadza się na niej bowiem kurz i wilgoć, co daje doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów.
Kratkę wentylacyjną - wilgoć i brud osiadają także na niej. Jeśli więc do tej pory nie czyściłeś kratki, czym prędzej włącz tą czynność do obowiązków.
Sedes od spodu - myjąc toaletę, często skupiamy się wyłącznie na jej wnętrzu. Tymczasem trzeba pamiętać także o myciu i dezynfekowaniu klapy sedesowej od spodu - ma ona przecież codzienny kontakt z bakteriami znajdującymi się w muszli.
ShortPhotos @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Co zrobić, gdy czeka cię remont łazienki?
Remont łazienki bywa o wiele bardziej uciążliwy niż wprowadzanie zmian w innych pomieszczeniach. Wszystko dlatego, że z łazienki korzystają wszyscy domownicy i nie można jej tymczasowo przenieść do innego pomieszczenia. Dlatego warto dokładnie zaplanować remont, by maksymalnie skrócić czas jego trwania. Ile trwa remont łazienki i co warto wiedzieć na temat remontów łazienek?
-
Łazienka w stylu skandynawskim - jak urządzić?
Skandynawski styl od lat zyskuje coraz więcej fanów. Wyróżnia się prostą, niewymuszoną estetyką, która pozwala na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni - także łazienki. Jak przełożyć skandynawskie reguły na wystrój łazienki?
-
Sprawdzone sposoby na zaparowane szyby w łazience
Zwykle wszędzie tam, gdzie znajduje się wilgoć, efekt parowania szyb jest murowany. Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza, jeśli parują lustra. Korzystanie z nich staje się wówczas niemożliwe, co znacznie utrudnia wykonywanie czynności - zwłaszcza rano, gdy zwykle się spieszymy. Jednak problem ten można skutecznie rozwiązać i to na kilka sposobów. Zobacz, jak zapobiec parowaniu szyb w łazience!
-
Organizacja małej łazienki – te pomysły uporządkują wnętrze
Aranżacja małej łazienki wymaga dokładnego przemyślenia. Podczas projektowania uwzględnij poniższe rozwiązania, a stanie się bardziej funkcjonalna
Grażyna
Organizacja małej łazienki – te pomysły uporządkują wnętrze 2017-12-13 07:35:24 2017-12-07 10:48:11