Odpowiednie urządzenie pomieszczeń w domu jest gwarancją nie tylko komfortu i zadowolenia podczas korzystania z nich, ale także znacząco przedłuża czas korzystania z nich przed rearanżacją i remontem. Odpowiednie przygotowanie do urządzenia wnętrza pozwala nie tylko osiągnąć wymarzony efekt, ale także cieszyć się otoczeniem bez konieczności poprawek przez długie lata. Poznaj kilka zasad urządzania łazienki, dzięki którym na długo zapomnisz o potrzebie zmian!

Iriana Shiyan @ fotolia.com
Jak urządzać łazienkę, by służyła przez lata?
Niezależnie od tego, czy dysponujemy małą łazienką czy też taką o dużej powierzchni - zasady urządzania tego pomieszczenia są takie same: ma być estetycznie, przyjemnie dla oka i funkcjonalnie. Zanim przystąpisz do projektu, zastanów się nad kilkoma ważnymi kwestiami:
1. Liczba domowników
Dostosowując pomieszczenie do ilości osób w domu, znacząco zwiększamy komfort ich korzystania z pomieszczenia. Im więcej osób, tym większa musi być przestrzeń w lokum, a sprzęty i urządzenia jak najbardziej uniwersalne, by odpowiadały potrzebom każdego z domowników. W projekcie trzeba wziąć pod uwagę również to, czy w domu są dzieci. Rosną szybko, więc aby łazienka posłużyła bez potrzeby zmian przez lata, musi być urządzona w taki sposób, by znajdowały się w niej ułatwienia dla maluchów.
Iriana Shiyan @ fotolia.com
2. Sprawność ruchowa domowników
Najlepszym projektem łazienki jest ten, który uwzględnia osoby niepełnosprawne ruchowo. Im mniejsza łazienka, tym trudniej rozplanować ją w taki sposób, by znalazły się w niej wszystkie udogodnienia - jednak nie jest to niemożliwe. Wszystko należy dokładnie zaplanować na etapie projektu.
3. Jednolite czy podzielone wnętrze?
Im większa łazienka, tym większe pole do popisu jeśli chodzi o jej urządzenie. Jednak zwiększenie poczucia prywatności i umożliwienie korzystania z łazienki dwóm osobom jednocześnie, z zachowaniem intymności, można osiągnąć niemal w każdej łazience - pomogą w tym ruchome ścianki działowe lub kotary.
Iriana Shiyan @ fotolia.com
Podobne artykuły:
-
Pleśń w łazience - jak się jej pozbyć?
Większość Polaków mieszka w mieszkaniach, jedynie niewielka ich część zajmuje domy jedno- bądź dwurodzinne. Mieszkanie w wieżowcach czy blokach to z jednej strony ogromna wygoda (nie trzeba przecież martwić się zarośniętym trawnikiem, przeciekającymi rynnami czy zniszczonym dachem), z drugiej jednak strony dość mocno ograniczona przestrzeń i związane z tym problemy takie, jak na przykład kiepska wentylacja, która może powodować pojawienie się pleśni. Ta z kolei pojawia się niemalże zawsze tam, gdzie jest ciepło i mokro, dlatego tak bardzo ukochała łazienki.
-
Deska wolnoopadajaca – zalety i wady
Wybór miski WC i dopasowanej do niej deski powinien być podyktowany nie tylko względami higienicznymi, ale również estetycznymi oraz praktycznymi. Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo, gdzie wszystko powinno działać bez zarzutu, zapewniając maksymalną wygodę użytkowania i łatwe utrzymanie wybranych urządzeń w czystości. Jednym z udogodnień, które w ostatnich latach zyskało na popularności, jest deska wolnoopadająca.
-
Mała i funkcjonalna łazienka - jak ją urządzić?
Z małym mieszkaniem wiążą się skrajne emocje: z jednej strony radość, że choć ciasne, jest własne,z drugiej jednak im mniej przestrzeni, tym trudniej urządzić je w taki sposób, by było funkcjonalne i nie zmniejszyć jego powierzchni użytkowej jeszcze bardziej. Szczególnym problemem są małe łazienki i kuchnie, a więc miejsca, w których przechowujemy najwięcej rzeczy. Jak poradzić sobie z problemem małej łazienki? Oto kilka pomysłów na funkcjonalne i praktyczne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni w łazience.
-
18 oryginalnych łazienek z fioletowymi elementami
Przedstawiamy majestatyczne aranżacje łazienek w delikatnym kolorze fioletu. Idealne pomysły jeżeli myślisz o wprowadzeniu takiego eleganckiego koloru do łazienki.
Grażyna
18 oryginalnych łazienek z fioletowymi elementami 2020-09-30 19:32:40 2019-05-02 15:32:44