Kontrolowana nonszalancja, dbałość o detale oraz jakość, a wszystko to powiązane z naturalnymi materiałami, nowoczesnością i surowym klimatem – oto kwintesencja definicji stylu soft loft, popularnego w projektowaniu wnętrz. Zobacz, gdzie sprawdzi się najlepiej.

Soft loft a hard loft
Czym różni się soft loft od innych wnętrz w tym stylu? Loft w oryginalnym tego słowa znaczeniu to wnętrze poprzemysłowe, czyli już istniejące, zaadaptowane na potrzeby mieszkańców. Znak rozpoznawczy to zachowanie rozwiązań architektonicznych, np. cegieł, dużej ilości wolnej przestrzeni czy wielkich okien. Soft loft natomiast jest miejscem stworzonym specjalnie na wzór loftu. Jeśli chodzi natomiast o samą aranżację, bazują na tych podobnych zasadach, zwykle soft lofty są jednak bardziej nowoczesne.
Charakterystyka stylu loftowego
Jak wspomnieliśmy, soft loft nawiązuje do wnętrz przemysłowych, miejsc industrialnych. Mieszkania urządzone w tym stylu charakteryzują się użyciem naturalnych materiałów, jak najbardziej pożądane są cegły, surowy beton, drewno czy metalowe elementy. Aranżując w ten sposób salon, należy pamiętać o tym, by nie stał się on zbyt zimny i ponury. Designerskie meble, kolorystycznie dopasowane nawet miękkie sofy również świetnie podkreślą, a jednocześnie przełamią chłód loftowego wnętrza.
Styl ten doskonale sprawdza się podczas urządzania łazienki. Właśnie to wnętrze idealnie koresponduje z surowością wykorzystanych materiałów. Oryginalny wygląd, na który składa się oszczędność dodatków, minimalizacja formy wnętrza, niemal bijący chłód i przestrzeń – nigdzie nie wyglądają tak dobrze, jak w łazienkach. Niebanalny charakter warto, a nawet należy podkreślić elementami, które będą użyteczne i praktyczne, a przy tym nie zachwieją stylistyką pomieszczenia.
Po pierwsze – kompozycja
Wybór łazienkowych urządzeń, które są podstawą istnienia takiego miejsca, nie powinien być przypadkowy. Warto wybrać grzejniki, elementy armatury, będące oszczędne w formie i minimalistyczne. Wolnostojące wanny, prysznice bez brodzików z przeszklonymi ścianami, metalowe elementy szafek pod umywalkę idealnie wkomponują się w tak przemyślaną przestrzeń.
Wybrana umywalka także powinna pasować do całości. Doskonale spiszą się tzw. umywalki nablatowe, które wizualnie wyglądają jak postawiona na wybranym blacie (najlepiej z surowego drewna lub betonu!) ceramiczna lub szklana miska.
Można wybrać umywalkę:
- nablatową owalną,
- kwadratową,
- podłużną,
- o nieregularnym kształcie.
Każda z nich sprawdzi się w loftowym wnętrzu, pod warunkiem, że będzie oszczędna w swojej formie. Warto podpatrywać polskich producentów, np. umywalki nablatowe od KOŁO. To ogromny wybór wzorów, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Pamiętać należy, że diabeł tkwi w szczegółach i wziąć trzeba sobie do serca radę o przemyślanych wyborach poszczególnych elementów łazienki. Choć nonszalancja i niedopracowanie są wpisane w ten styl, pamiętajmy, że muszą być one całkowicie kontrolowane, by wyglądało to po prostu dobrze i estetycznie.
Po drugie – materiał
Łazienka w stylu loftowym opierać powinna się na umiejętnie dobranych materiałach. Surowy beton i cegły doskonale podkreślą industrialność wnętrza. Wystające kable, zamontowane same żarówki czy niezakryte, a wręcz wyeksponowane rury są jak najbardziej pożądane, oczywiście wszystko pod kontrolą.
Właśnie takie detale świadczyć będą o jeszcze bliższym powiązaniu wnętrza z surowym klimatem starych fabryk i pracowni. Jeśli więc np. wybierzesz umywalkę nablatową, nie inwestuj w zdobne szafki, a postaw jedynie na blat i stelaż. Tak samo postępuj z innymi elementami.
Do łazienki zaprojektowanej w takim stylu NIE BĘDĄ pasować:
- kwiaty,
- świecące ozdoby,
- dodatkowe dekoracje.
Największą dekoracją będą surowe wykończenia. Każde, nawet dość małe pomieszczenie, można urządzić w takim stylu. Optycznie powiększyć mogą łazienkę powieszone na ścianach duże lustra. Pasować będą takie bez ram lub w ramie metalowej np. miedzianej. Do tego jasne ściany, odpowiednie oświetlenie i nawet najbardziej niepozorne pomieszczenie stanie się designerskim kącikiem fana aranżacji wnętrz.
Podobne artykuły:
-
Jak sprawić, aby Twoja łazienka była zawsze czysta? 3 praktyczne porady
Zachowanie nienagannej czystości i świeżości w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć oraz w których używa się różnych substancji, nie jest zadaniem łatwym. Woda i słaba wentylacja, a także używanie środków myjących: to przyczynia się do powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Twoja łazienka nie musi jednak straszyć - sprawdź nasze sposoby na to, by zawsze była czysta!
-
Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?
Łazienka to pomieszczenie, w którym dbamy nie tylko o swoją czystość i urodę, ale również relaksujemy się. Warto więc urządzić ją ze smakiem, dbając jednocześnie o to, aby nie straciła nic na funkcjonalności. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, pomyślmy przede wszystkim o stylu skandynawskim, ten bowiem wcale nie musi kojarzyć się jedynie z salonem.
-
3 rzeczy, które sprawią, że Twoja łazienka będzie bardziej przytulna
W łazience często króluje biały, zimowy kolor, ale po powrocie do domu chcielibyśmy poczuć ciepły klimat tego wnętrza. Jest kilka prostych sposobów na to, aby łazienka była przytulna. Zobaczcie!
-
10 pomysłów na łazienkę marzeń - zobacz jak prosto ją urządzić!
Łazienka, która urzeka swoim pięknem - przegląd super pomysłów.
Grażyna
10 pomysłów na łazienkę marzeń - zobacz jak prosto ją urządzić! 2018-05-17 08:26:22 2018-05-15 15:31:15