Jedną z największych wad blokowych mieszkań jest mała kuchnia. Ze względu na mocno ograniczoną przestrzeń, zaaranżowanie jej na w pełni funkcjonalne pomieszczenie niejednokrotnie graniczy z cudem. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci z niedużej kuchnistworzyć wygodne i praktyczne miejsce przygotowywania i spożywania posiłków.

Artazum @ shutterstock.com
Zadbaj o odpowiednie wykończenie ścian i podłogi!
Pomieszczenia, w których ściany zostały wykończone w minimalistyczny sposób wydają się dużo bardziej przestronne niż te o wyrazistym designie. Jeśli chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie kuchenne, postaw na stonowane, jasne barwy, na przykład szarości, beże, biele, pastelowy błękit, zrezygnuj zaś z krzykliwych wzorów na ścianach, które spowodowałyby efekt przytłoczenia. Również podłoga powinna charakteryzować się neutralną stylistyką.
Wmontuj niezawadzający model drzwi!
Drzwi otwierane do środka wiązałyby się ze sporym zmniejszeniem powierzchni użytkowej w kuchni. W tym miejscu spokojnie mogłaby znaleźć się wąska szafka albo inny element wyposażenia. Warto więc zastąpić standardowy, rozwierany model drzwi wygodnym modelem przesuwnym.
Yury Stroykin @ shutterstock.com
Dobierz pasujące do małego wnętrza meble i sprzęty kuchenne!
Zrezygnuj z topornej, jednolitej, bardzo wysokiej zabudowy. W niedużych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się niezbyt duże wiszące szafki (najlepiej w jaśniejszych odcieniach) o nowoczesnym, minimalistycznym designie oraz półki, które pogłębią optycznie pomieszczenie. Jeśli kuchnia nie jest zbyt wąska, warto zdecydować się na stosunkowo szeroki blat, na którym pozostanie dużo przestrzeni do zagospodarowania i pod którym znajdzie się miejsce na pojemne szafki. Mały, kompaktowy stolik i składane krzesełka, niska lodówka, dwupalnikowa płyta, jednokomorowy zlew – dzięki nim również da się zaoszczędzić miejsce w kuchni.
Pamiętaj, jak ważne jest właściwe rozmieszczenie sprzętów!
W małej kuchni liczy się każdy centymetr wolnego miejsca, pamiętaj zatem, by meble i sprzęty ulokować tak, by nie utrudniały swobodnego przemieszczania się w trakcie kuchennych prac. Najlepiej sprawdzi się zabudowa w kształcie litery L. Przy długiej i wąskiej kuchni, dobrym pomysłem może być wąski, długi blat z rzędem dolnych szafek na jednej ze ścian oraz sprzęty kuchenne na drugiej.
Eviled @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Nowoczesna kuchnia - jaki kolor będzie najlepszy?
Biel, szarości, a może mocne kolory: fiolet, czerwień i pomarańcz? Jaka powinna być nowoczesna kuchnia? Jakie barwy będą idealne do pomalowania ścian w takim pomieszczeniu?
-
Czarno - biała kuchnia w stylu retro - aranżacje
Czarno - biała kuchnia to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Sprawdź w jaki sposób urządzić wnętrze, by odzwierciedlało ono klimat minionych czasów.
-
Pięć kroków do aranżacji ponadczasowej i funkcjonalnej kuchni
Kuchnia – serce domu. To właśnie w niej spędzamy długie godziny na rozmowach, przygotowywaniu posiłków i ich wspólnym spożywaniu. Właśnie dlatego powinna być ładnie urządzona, przemyślanie zaprojektowana i funkcjonalna. Jak stworzyć ponadczasową przestrzeń, która oprze się upływającemu czasowi i jednocześnie zapewni doskonałe warunki do gotowania? Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych rad.
-
Fantastycznie urządzone kuchnie - aż chce się gotować!
W takiej kuchni chce się gotować! Zobacz najciekawsze pomysły aranżacje.
Grażyna
Fantastycznie urządzone kuchnie - aż chce się gotować! 2018-09-19 07:22:38 2018-09-18 08:57:00