Jedną z największych wad blokowych mieszkań jest mała kuchnia. Ze względu na mocno ograniczoną przestrzeń, zaaranżowanie jej na w pełni funkcjonalne pomieszczenie niejednokrotnie graniczy z cudem. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci z niedużej kuchnistworzyć wygodne i praktyczne miejsce przygotowywania i spożywania posiłków.
Artazum @ shutterstock.com
Zadbaj o odpowiednie wykończenie ścian i podłogi!
Pomieszczenia, w których ściany zostały wykończone w minimalistyczny sposób wydają się dużo bardziej przestronne niż te o wyrazistym designie. Jeśli chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie kuchenne, postaw na stonowane, jasne barwy, na przykład szarości, beże, biele, pastelowy błękit, zrezygnuj zaś z krzykliwych wzorów na ścianach, które spowodowałyby efekt przytłoczenia. Również podłoga powinna charakteryzować się neutralną stylistyką.
Wmontuj niezawadzający model drzwi!
Drzwi otwierane do środka wiązałyby się ze sporym zmniejszeniem powierzchni użytkowej w kuchni. W tym miejscu spokojnie mogłaby znaleźć się wąska szafka albo inny element wyposażenia. Warto więc zastąpić standardowy, rozwierany model drzwi wygodnym modelem przesuwnym.
Yury Stroykin @ shutterstock.com
Dobierz pasujące do małego wnętrza meble i sprzęty kuchenne!
Zrezygnuj z topornej, jednolitej, bardzo wysokiej zabudowy. W niedużych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się niezbyt duże wiszące szafki (najlepiej w jaśniejszych odcieniach) o nowoczesnym, minimalistycznym designie oraz półki, które pogłębią optycznie pomieszczenie. Jeśli kuchnia nie jest zbyt wąska, warto zdecydować się na stosunkowo szeroki blat, na którym pozostanie dużo przestrzeni do zagospodarowania i pod którym znajdzie się miejsce na pojemne szafki. Mały, kompaktowy stolik i składane krzesełka, niska lodówka, dwupalnikowa płyta, jednokomorowy zlew – dzięki nim również da się zaoszczędzić miejsce w kuchni.
Pamiętaj, jak ważne jest właściwe rozmieszczenie sprzętów!
W małej kuchni liczy się każdy centymetr wolnego miejsca, pamiętaj zatem, by meble i sprzęty ulokować tak, by nie utrudniały swobodnego przemieszczania się w trakcie kuchennych prac. Najlepiej sprawdzi się zabudowa w kształcie litery L. Przy długiej i wąskiej kuchni, dobrym pomysłem może być wąski, długi blat z rzędem dolnych szafek na jednej ze ścian oraz sprzęty kuchenne na drugiej.
Eviled @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Kuchnia w jasny kolorach - ożyw wnętrze dzięki takiemu połączeniu kolorów
Ożywiamy wnętrze dzięki jasnym kolorom! Zobacz piękne propozycje na kolory w kuchni!
-
Kuchnia w stylu skandynawskim - praktyczne porady jak urządzić kuchnię
Styl skandynawski wyróżnia prostota, funkcjonalność i minimalizm. Te cechy sprzyjają zachowaniu porządku i czystości, dlatego styl skandynawski idealnie sprawdza się w kuchni. Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? Oto kilka najważniejszych wskazówek!
-
Aneks kuchenny – pomysł na nowoczesną przestrzeń kuchenną
Jasna, przestronna, nowoczesna i funkcjonalna – tak wygląda kuchnia Twoich marzeń? Na szczęście osiągnięcie efektu niczym z katalogu jest możliwe… bez przeprowadzki do większego mieszkania! Przekonaj się, dlaczego koncepcja połączenia kuchni i salonu od lat cieszy się tak dużym zainteresowaniem.
-
Jak wyposażyć kuchnię? Lista niezbędnych rzeczy
Żeby kuchnia mogła spełniać swoją rolę – czyli aby ułatwiała nam ona przyrządzanie jedzenia – konieczne jest jej odpowiednie wyposażenie. Poniżej prezentujemy listę rzeczy, o których nie możesz zapomnieć, robiąc zakupy do kuchni. Znajdą się tutaj zarówno tradycyjne przyrządy, jak i bardziej nowoczesne akcesoria.
Grażyna
Jak wyposażyć kuchnię? Lista niezbędnych rzeczy 2017-10-07 07:14:38 2017-09-20 12:44:46