Dla wielu z nas mała kuchnia brzmi jak przekleństwo. Gdzie pomieszczą się wszystkie narzędzia, sztućce, garnki i zastawa? Czy na blacie będzie wystarczająco dużo miejsca na jakieś urządzenia? Czy przy gotowaniu zupy wszystko będzie zaparowane?

Richman21 @ shutterstock.com
Nie bój się – na wszystko jest sposób!
Nie przejmuj się małą kuchnią. Ze wszystkim można sobie poradzić, nawet jeśli przestrzeń jest naprawdę niewielka. Musisz po prostu dobrze przemyśleć swoje potrzeby i zorientować się w najbardziej korzystnych rozwiązaniach aranżacyjnych.
Najlepszy będzie styl skandynawski
Oczywiście możesz eksperymentować z różnymi stylami, ale na takie zabawy powinni decydować się wprawieni architekci wnętrz. W przeciwnym wypadku lepiej zdecydować się na sprawdzone, uniwersalne rozwiązania. Mała kuchnia, zaprojektowana w stylu skandynawskim, świetnie się prezentuje i jest bardzo funkcjonalna.
PIX1861 @ pixabay.com
Główne zasady stylu skandynawskiego
Styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm. Na blatach, półkach i ścianach powinno być jak najmniej rzeczy. Ozdoby i bibeloty? Tylko kilka! Aranżacja skandynawska to minimalistyczne meble, pozbawione zbędnej dekoracji. Często meble tego rodzaju są wbudowane w ścianę, cechują się dużą ilością szuflad i półek. Dzięki temu można w nich umieszczać wszelkie niezbędne w kuchni przedmioty.
Skandynawia to jasne barwy
W małej kuchni zastosuj jasne, typowo skandynawskie barwy. Najlepsze są przełamane biele, szarości lub pastele. Takie kolory w żadnym wypadku nie przygnębiają! Wręcz przeciwnie – dzięki nim kuchnia nabierze przestrzeni i światła.
Dbaj o porządek!
Styl skandynawski to styl symetryczny, wręcz sterylny. To bardzo ważne, by w twojej kuchni panował porządek – niech wszystkie, nawet najmniejsze elementy, mają swoje wyznaczone miejsce.
Nie zapomnij o okapie i oknie!
W małej kuchni powinno być duże okno. Nie ma nic gorszego niż maciupki otwór na powietrze - w tego typu pomieszczeniu będziesz się czuła jak w piwnicy. Duże okno powiększa kuchnię. Pamiętaj o zainstalowaniu okapu! Dzięki temu uda ci się uniknąć zbyt dużej ilości pary podczas gotowania.
Yury Stroykin @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
3 pomysły na pyszny, letni obiad
Lato to czas, kiedy najwięcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Nie mamy więc ochoty spędzać długich godzin w kuchni przygotowując posiłki. Chyba, że lubujemy się w celebrowaniu sezonowych darów natury. Jak wykorzystać sezonowe warzywa do przygotowania szybkiego i zdrowego obiadu?
-
Miejsca w kuchni, o których nie możesz zapomnieć planując oświetlenie kuchenne
Górne oświetlenie kuchni żyrandolem z jedną lub większą liczbą żarówek to przeżytek. Niemniej w wielu domach nadal w kuchni panuje niewystarczające oświetlenie. Przedstawiamy krótki poradnik dotyczący optymalnego oświetlenia kuchni.
-
5 najbrudniejszych miejsc w kuchni. Nie unikaj ich czyszczenia!
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu, a wiele osób sądzi, że najistotniejsze: tam nie tylko przygotowuje się jedzenie i spożywa posiłki, tam głównie toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Wszyscy doskonale wiemy, że w kuchni wspaniale się rozmawia, że odbywają się tam najlepsze imprezy, że nie ma to jak pogaduchy przy kolacji. Jednakże, jako że tam przygotowujemy i przechowujemy jedzenie ważne jest niezmiernie, by w wyjątkowy sposób dbać o porządek w tym pomieszczeniu. Sprawdźcie naszą listę pięciu najbrudniejszych miejsc w kuchni, które lepiej czyścić, bo inaczej mogą nas spotkać bardzo przykre konsekwencje, chociażby w postaci zatruć pokarmowych.
-
5 skutecznych sposobów na muszki owocówki w domu
Muszki owocówki to co prawda niewielkie stworzenia, potrafią jednak uprzykrzyć nam życie, zbierając się w kuchni wszędzie tam, gdzie pojawi się jedzenie (głównie owoce i warzywa). Musisz jednak wiedzieć o tym, że można z tymi małymi szkodnikami walczyć – i to bardzo skutecznie!
Grażyna
5 skutecznych sposobów na muszki owocówki w domu 2017-12-19 07:31:42 2017-12-12 09:55:53