Decyzja o wyborze metody ogrzewania domu nie należy do łatwych i wymaga uwzględnienia różnych czynników. Wielu Polaków jest zainteresowanych ogrzewaniem gazowym, przy czym wcale nie musi być to gaz ziemny. Na popularności zyskuje gaz płynny – oto główne korzyści płynące z zastosowania tego paliwa grzewczego.
Łatwa instalacja i wygodna obsługa
Instalację na gaz płynny można bez problemu dopasować do konkretnych potrzeb. Chodzi tutaj przede wszystkim o pojemność zbiornika. Na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce przeważnie wystarcza zbiornik o pojemności 2700 l. Montaż instalacji nie wymaga przeprowadzania bardzo skomplikowanych i kosztownych czynności, a zajmuje się tym dostawca gazu, np. firma Amerigas. Instalacja musi być poddawana systematycznym przeglądom. Rola użytkownika sprowadza się na dobrą sprawę jedynie do ustawienia odpowiednich parametrów kotła grzewczego.
Jeden zbiornik – wiele zastosowań
Kompleksowe zastosowanie to kolejna zaleta, jaką posiada ogrzewanie gazem płynnym. Zawartość jednego zbiornika służy nie tylko do ogrzewania domu, ale również do podgrzewania wody oraz zasilania urządzeń gazowych takich jak kuchenka czy grill. Warto nadmienić, że gaz płynny jest też używany jako paliwo do agregatów prądotwórczych.
Czysto i ekologicznie
Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na wdrażanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Ogrzewanie domu gazem płynnym pozostaje w zgodzie z proekologicznymi trendami, ponieważ spala się on prawie w stu procentach. W procesie tym nie powstają szkodliwe substancje zanieczyszczające atmosferę. Gaz płynny jest poza tym czysty, nie ma więc problemu z brudzącym pyłem. Dzięki temu kocioł grzewczy łatwiej jest utrzymać w należytym stanie.
Wydajnie i oszczędnie
Gaz płynny odznacza się kalorycznością parokrotnie wyższą w porównaniu z tradycyjnymi paliwami stałymi, np. węglem. Oznacza to dokładnie tyle, że zawartość zbiornika wystarcza na dłużej – napełnia się go zwykle 2 razy w ciągu roku. Wydajność gazu przekłada się na oszczędności – na ogrzewanie przeznacza się mniej pieniędzy
Podobne artykuły:
-
Jak wygodnie i niedrogo ogrzewać mieszkanie energią elektryczną?
Sezon grzewczy jest okresem, który dla wielu osób wiąże się ze znacznym wzrostem wydatków. Często pozostaje nam do wyboru obniżyć temperaturę w pomieszczeniach albo pogodzić się z wysokimi rachunkami. Istnieje także trzecia możliwość – skorzystanie z nowoczesnych technologii, które łączą w sobie ciepło, komfort użytkowania oraz możliwość obniżenia zużycia energii.
-
Duży dom, a zatrudnienie pomocy domowej – jak ułatwić sprzątanie?
Na dużych przestrzeniach utrzymanie porządku może być trudne, dlatego warto rozważyć zatrudnienie pomocy domowej. Regularne wycieranie kurzy, odkurzanie i mycie podłóg zabierze bardzo dużo czasu. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które wspomogą dbanie o dom bez względu na jego wielkość.
-
W jaki sposób zbierać i wykorzystać wodę deszczową?
Deszczówka nie tylko jest darmowa, ale też pod niektórymi względami lepsza od wody wodociągowej. Jak można ją wykorzystać?
-
Powietrzne, gruntowe i wodne. Pomagamy wybrać pompę ciepła.
Wybór optymalnego źródła ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji podczas budowy czy modernizacji domu. W istotny sposób może wpłynąć nawet na projekt budowlany. Inaczej będzie wyglądało przystosowanie domu przy ogrzewaniu pelletem czy ekogroszkiem, gdzie konieczna będzie duża kotłownia, inaczej przy ogrzewaniu elektrycznym, a jeszcze inaczej, gdy zdecydujemy się na pompę ciepła. Właśnie to ostatnie rozwiązanie zyskało w ostatnich latach dużą popularność. Różnorodność rozwiązań powoduje, że wybór najlepszego dla nas rozwiązania wcale nie jest prosty. Koszty związane z ogrzewaniem naszego domu zależą od powierzchni domu, wysokości pomieszczeń, bryły budynku, nasłonecznienia i innych czynników, które składają się na zapotrzebowanie cieplne budynku. Żeby pompa ciepła pracowała efektywnie i jak najszybciej się zwróciła, musi zostać odpowiednio dobrana nie tylko pod kątem zapotrzebowania cieplnego, ale również z uwzględnieniem źródła ciepła.
Grażyna
Powietrzne, gruntowe i wodne. Pomagamy wybrać pompę ciepła. 2021-08-19 10:07:24 2021-08-19 10:06:45