Marzysz o domu parterowym i zastanawiasz się jaki projekt wybrać? To z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w całym procesie budowy, od której wszystko się zaczyna i wiele zależy, dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Projekty domów parterowych cieszą się rosnącą popularnością wśród inwestorów. Ten, kto zamieszka w parterówce, z pewnością szybko odkryje wachlarz zalet, płynący z użytkowania jednokondygnacyjnego wnętrza. Niska bryła budynku bardzo dobrze komponuje się z otoczeniem, a ogród może być dostępny zarówno z dziennej, jak i nocnej części domu. Najważniejszym atutem parterówek jest komunikacja bez schodów, co zapewnia wygodę zwłaszcza osobom starszym i rodzinom z małymi dziećmi. Domy parterowe zachwycają także przestronnością wnętrz, które nieograniczone skosami są bardziej ustawne i łatwe w aranżacji. Jeżeli wybierzemy plan domu parterowego z dużymi przeszkleniami, w przyszłości zamieszkamy w domu, który będzie efektownie otwarty na widok zieleni ogrodu, a to z pewnością zwiększy jego walory estetyczne oraz komfort użytkowania.
1. Dopasuj projekt domu parterowego do działki
Przeglądając projekty domów jednorodzinnych i szukając tego właściwego, należy pamiętać, że z jednej strony powinien on w optymalny sposób odpowiadać potrzebom mieszkańców, z drugiej jednak musi być zgodny z wymaganiami działki, które określone są w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w Warunkach Zabudowy. To one definiują rodzaj zabudowy, jaka jest dopuszczalna na danym terenie, mogą również szczegółowo regulować takie kwestie jak: wysokość budynku, rodzaj dachu, kąt nachylenia połaci, a także różne elementy elewacji, istotne z punktu widzenia urbanistyki i estetki.
Przy wyborze projektu domu duże znaczenie ma wielkość działki oraz jej kształt. Projekty domów jednopoziomowych mają większe wymagania co do wielkości działki, ze względu na większą powierzchnię zabudowy parterówki w porównaniu z domem dwukondygnacyjnym. Należy pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości pomiędzy ścianą budynku a granicą działki, a także o kwestii zorientowania działki względem stron świata. Wybrany rzut domu parterowego powinien odpowiadać naturalnym uwarunkowaniom działki i uwzględniać różnice w nasłonecznieniu. Właściwy układ pomieszczeń zapewni optymalne doświetlenie wnętrz oraz pozwoli czerpać zyski z naturalnej energii, a to ograniczy koszty eksploatacyjne.
2. Określ wielkość powierzchni domu parterowego
Właściwe określenie wielkości domu zapewni mieszkańcom komfortowe warunki użytkowania. Należy dokładnie przeanalizować potrzeby wszystkich domowników oraz wyznaczyć powierzchnię, z której rodzina będzie korzystać wspólnie. Warto zastanowić się nad dodatkowym pokojem, który może pełnić funkcję sypialni gościnnej lub gabinetu do pracy, a także zdecydować o ilości łazienek.
Wygodę użytkowania każdego domu zwiększa zaplecze gospodarcze, warto więc wybierać plany domów parterowych, które dobrze organizują tę przestrzeń, posiadają garderobę, spiżarnię, pralnię lub przewidują miejsca, w których można zamontować pojemne szafy na ubrania, schowki na pralkę czy odkurzacz. Biorąc pod uwagę ekonomikę budowy warto wybierać projekty, w których powierzchnia komunikacyjna została zminimalizowana lub pełni jednocześnie funkcję użytkową. Do sumy wszystkich pomieszczeń należy doliczyć metraż kotłowni oraz garażu, jeżeli chcemy, aby znajdował się on w bryle budynku. Właściwe dopasowanie metrażu do potrzeb mieszkańców pozwoli nam wybudować wygodny dom, bez zbędnych powierzchni, co pozytywnie przełoży się na niższe koszty samej realizacji oraz eksploatacji.
3. Wybierz projekt domu jednopoziomowego z optymalnym układem funkcjonalnym
Wraz z odpowiednio wyliczoną wielkością powierzchni bardzo ważna jest lokalizacja pomieszczeń względem siebie. Plan domu parterowego rozwiązany jest w ramach jednej kondygnacji, dlatego dla komfortu mieszkańców niezwykle istotne jest właściwe rozmieszczenie poszczególnych stref użytkowych. Odpowiednio zorganizowany program funkcjonalny zapewni komfortowe warunki użytkowania nawet niewielkiej parterówki. Najlepiej, jeżeli parterowy dom posiada część dzienną klarownie oddzieloną od strefy nocnej, zapewni to mieszkańcom możliwość swobodnego, niezależnego użytkowania każdej z nich i zagwarantuje idealne warunki zarówno do pracy, jak i wypoczynku. Popularnością cieszą się projekty domów jednorodzinnych parterowych o otwartym układzie strefy dziennej. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się, zwłaszcza gdy chcemy wybudować mały dom jednopoziomowy, umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni i ułatwia komunikację pomiędzy miejscami o różnych funkcjach. Warto także rozważyć wybór takiego projektu, w którym w ramach otwartego układu funkcjonalnego przewidziano opcję wymknięcia kuchni. Tak skonfigurowany program pozwoli nam w dowolnym momencie, w zależności od potrzeb, oddzielić kuchnię od pozostałej części strefy dziennej. Uzupełnieniem przestrzeni wypoczynkowej każdego domu jest taras. Jeżeli lubimy wypoczywać na świeżym powietrzu niezależnie od pogody, wybierajmy takie projekty parterówek, w których przestrzeń tarasowa posiada zadaszenie, wówczas możemy ją zaaranżować w formie letniej jadalni lub salonu na świeżym powietrzu.
4. Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji - odkryj jego potencjał
Ten wariant z pewnością zasługuje na zainteresowanie. To projekt domu parterowy, w którym przewidziano możliwość powiększenia powierzchni użytkowej poprzez adaptację strychu. Jeżeli wybierzemy takie rozwiązanie, będziemy mogli w przyszłości bez problemu przystosować dom parterowy do większych potrzeb. Co ważne, powiększenie przestrzeni mieszkalnej w takim przypadku nie będzie wymagało zmian w konstrukcji budynku.
5. Czy warto wybrać projekt parterowy z garażem?
Podczas poszukiwań warto wziąć pod uwagę projekty domów parterowych z garażem, który może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Połączenie garażu z częścią mieszkalną jest wygodne z punktu widzenia użytkowego, a także bardziej ekonomiczne biorąc pod uwagę koszty budowy garażu wolnostojącego. Wybór projektu domu parterowego z garażem oraz sposób jego połączenia z bryłą parterówki jest w dużym stopniu uzależniony od wielkości działki, jednak jeżeli warunki nam to umożliwiają, warto skorzystać z tego wariantu. Przestrzeń garażu znajdującego się w bryle parterówki w każdej chwili można zaadaptować i przeznaczyć np.: na dodatkowy pokój dla dorastającego dziecka lub innego członka rodziny.
6. Wybierz styl swojego domu parterowego
Wraz z komfortem użytkowania ważny jest wygląd zewnętrzny wymarzonego domu. Każdy z nas ma indywidualne preferencje i upodobania estetyczne, jedni cenią sobie tradycyjną architekturę, inni poszukują nowoczesnych trendów i oryginalnych rozwiązań. Dostępne na rynku gotowe projekty parterowych domów to propozycje różnorodne pod względem stylu, kompozycji i wykończenia elewacji, dzięki czemu bez problemu znajdziemy odpowiadającą naszym upodobaniom dokumentację. Warto mieć na uwadze, że forma bryły i rodzaj zadaszenia w istotny sposób oddziałują na koszty budowy. Im prostsza konstrukcja budynku, tym bardziej ekonomiczna będzie jego realizacja, ponadto łatwiej uzyskamy korzystne parametry energetyczne domu. W te założenia idealnie wpisują się projekty nowoczesnych domów parterowych, o uproszczonych formach, z szerokimi przeszkleniami, które efektownie łączą architekturę domu z ogrodem oraz pozwalają maksymalizować korzyści z naturalnej energii słonecznej. Wśród jednopoziomowych projektów interesująco prezentują się proste parterowe domy w stylu nowoczesnej stodoły, a także te zaprojektowane w formie modernistycznych kostek z płaskim dachem.
Podobne artykuły:
-
Czym zajmuje się pogotowie kanalizacyjne?
Awaria systemu kanalizacyjnego to sytuacja, która może sparaliżować codzienne funkcjonowanie każdego domu, biura czy zakładu przemysłowego. W takich momentach niezbędna jest szybka i skuteczna interwencja pogotowia kanalizacyjnego, zapewniającego natychmiastową pomoc w przypadku nagłych problemów z kanalizacją. Na czym polega działalność pogotowia kanalizacyjnego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
-
Jak wygodnie i niedrogo ogrzewać mieszkanie energią elektryczną?
Sezon grzewczy jest okresem, który dla wielu osób wiąże się ze znacznym wzrostem wydatków. Często pozostaje nam do wyboru obniżyć temperaturę w pomieszczeniach albo pogodzić się z wysokimi rachunkami. Istnieje także trzecia możliwość – skorzystanie z nowoczesnych technologii, które łączą w sobie ciepło, komfort użytkowania oraz możliwość obniżenia zużycia energii.
-
Projekty budynków gospodarczych MURATORA – czy może być nowocześnie?
Każdy właściciel domu z ogrodem zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania odpowiedniego miejsca do przechowywania narzędzi czy kosiarek. Jednocześnie, nie wszystkie budynki mieszkalne posiadają garaż czy piwnicę, w których możliwe byłoby magazynowanie niezbędnych sprzętów. W takim przypadku warto zdecydować się na wzniesienie budynku gospodarczego. W ofercie Muratora znajdziemy projekty nowoczesnych i estetycznych obiektów, które będą dobrze komponować się z bryłą domu, a zarazem zapewnią nam niezbędną przestrzeń do przechowywania łopat, grabi czy traktora koszącego.
-
Narzędzia i akcesoria do mikrocementu – jakie wybrać?
Odpowiednio dobrane narzędzia pomagają uzyskać odpowiedni efekt podczas aplikacji mikrocementu – niezależnie od tego, czy pracujesz w profesjonalnej firmie, czy też jesteś amatorem. Na jakie narzędzia warto zwrócić zatem szczególną uwagę? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Grażyna
Narzędzia i akcesoria do mikrocementu – jakie wybrać? 2020-12-18 09:20:34 2020-12-18 09:20:19