Początek wiosny to najlepszy czas na sadzenie pierwszych gatunków bylin. Rozmarzający grunt, dodatnie temperatury, duża wilgoć, a także coraz cieplejszy wiatr sprawiają, że nowe sadzonki bardzo szybko adaptują się w nowych warunkach. Zobacz, jak sadzić byliny, które zakwitną latem lub wczesną jesienią.
Byliny są roślinami zielonymi, rosnącymi nawet przez kilka sezonów. Dzięki pędom zamierającym późną jesienią i przejściu w stan uśpienia byliny należą do okazów odpornych na mróz. Większość odmian jest także łatwa do sadzenia i uprawy, dlatego okazują się świetnym rozwiązaniem dla każdego ogrodnika.
Chcesz wiosną posadzić na swojej działce byliny? Dowiedz się, jaka gleba będzie dla nich najlepsza, a także które odmiany rozkwitają latem bądź jesienią.
Jak wybrać podłoże dla bylin?
Większość bylin najlepiej czuje się w glebie żyznej i wilgotnej. Bardzo ważna jest również duża zawartość próchnicy, która napowietrza podłoże, przyspiesza wzrost byliny, a także ogranicza wydalanie związków mineralnych przez roślinę.
W Polsce dominują gleby średnio urodzajne – głównie brunatne i bielicowe. Jeśli więc chcesz, aby Twoje byliny lepiej rosły, warto uzupełnić glebę w ogrodzie o urodzajne podłoże z dodatkiem próchnicy, np. torf odkwaszony marki Ziemovit.pl. Jego zadaniem jest:
- spulchnianie gleby,
- regulacja stosunków powietrzno-wodnych,
- wpływanie na obfity plon bylin.
Jakie byliny sadzi się wiosną?
W marcu można sadzić wszystkie odmiany bylin, które kwitną od czerwca do września czy października. Do najchętniej wybieranych okazów należą:
- chabry
To jedne z najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne i choroby roślin, które również nie mają dużych wymagań dotyczących gleby. W Polsce występują głównie chabry z intensywnie niebieskimi kwiatami, ale można także spotkać okazy w barwie białej czy różowej.
- funkie
To kolejny rodzaj byliny świetnie dostosowującej się do każdego środowiska. W okresie wegetacji może jedynie paść ofiarą ślimaków, dlatego warto już wiosną zastosować jeden z środków ochrony roślin dostępnych na stronie Ziemovit.pl. Główną ozdobą funkii są duże, mięsiste liście z charakterystycznymi żłobieniami.
- floksy
To rośliny spotykane głównie w ogrodach inspirowanych stylem wiejskim. W trakcie sezonu rozkwitają dziesiątkami kwiatów w kolorach różu, czerwieni, fioletu oraz bieli. Uwaga! Niektóre odmiany floksów mają zmniejszoną odporność na działanie mączniaka. Warto więc w trakcie sadzenia zastosować specjalny preparat SIARKOL Extra 80 WP zabezpieczający przed grzybami.
Jak i kiedy sadzić byliny?
Wiosenne sadzenie bylin powinno się odbywać w trakcie słonecznych, ciepłych i bezdeszczowych dni. Pamiętaj, że każde pogorszenie pogody może wpłynąć na wolniejsze przystosowanie rośliny do nowych warunków. Poza tym niskie temperatury, silny wiatr czy intensywny deszcz przyczyniają się także do zniszczenia młodych, jeszcze nierozwiniętych pędów. Podczas sadzenia mogą także uszkodzić odsłonięte korzenie.
Najczęściej byliny są sprzedawane w szkółkach jako sadzonki. Zobacz, jak krok po kroku umieścić je w ziemi.
- Dokładnie oczyść glebę z chwastów, kamyków i innych resztek organicznych.
- Wykop dosyć szeroki dołek o głębokości podobnej do wysokości doniczki, w której znajduje się sadzonka.
- Umieść sadzonkę tak, aby korzenie byliny nie układały się do góry.
- Zasyp dołek i delikatnie ubij podłoże.
- Podlej zasadzoną bylinę.
Po skończeniu sadzenia warto użyźnić całą glebę nawozem. Jeśli nie jesteś pewny, który produkt najlepiej zastosować, zadanie ułatwi Ci uniwersalny nawóz płynny od Ziemovit.pl do wszystkich okazów w Twoim ogrodzie. Dzięki niemu świeżo zasadzone byliny będą szybciej i dłużej rosły.
Podobne artykuły:
-
Pergola tarasowa - czy to dobre rozwiązanie?
Montaż pergoli tarasowej może być doskonałym rozwiązaniem. Taki element doskonale chroni przed słońcem i opadami. Dzięki temu możemy swobodnie wypoczywać na tarasie bez względu na panujące warunki. Jak jednak wybrać odpowiednią pergolę?
-
W jaki sposób zbierać i wykorzystać wodę deszczową?
Deszczówka nie tylko jest darmowa, ale też pod niektórymi względami lepsza od wody wodociągowej. Jak można ją wykorzystać?
-
Taki ogród wygląda wręcz cudownie - sprawdź najciekawsze propozycje!
Propozycje na ogród marzeń - przegląd propozycji na wykonanie ogrodu jak z bajki.
-
Jak zbudować WC na działce?
Własna działka, gdzie można się zrelaksować to marzenie wielu osób, ale i związane z nią obowiązki, które regulowane są prawnie. Tak jest między innymi z lokalizacją WC. Nie można lekceważyć tej kwestii, myśląc, że każde miejsce jest odpowiednie, by postawić wychodek. Nim go wybudujemy, warto zaznajomić się z najważniejszymi informacjami na ten temat!
Grażyna
Jak zbudować WC na działce? 2020-09-28 21:01:39 2020-09-28 21:01:11