Wszyscy pragniemy, żeby nasze wnętrze było klimatyczne, funkcjonalne i wyjątkowe. Czasem jednak urządzanie mieszkania potrafi przysporzyć sporo stresu i nieprzewidzianych kłopotów. Żeby tego uniknąć, sprawdź, co warto zrobić jeszcze przed udaniem się na zakupy.

ariwasabi @ 123rf.com
1. Stwórz plan i kosztorys
Oczekując na odbiór lub ukończenie mieszkania, skup się na opracowywaniu planu. Kwestią numer jeden powinien być dla Ciebie budżet. Oszacuj, ile pieniędzy możesz (i chcesz) przeznaczyć na wyposażenie mieszkania. Zapoznaj się z aktualnymi cenami mebli i akcesoriów w Twojej okolicy i na tej podstawie stwórz kosztorys. Najtrudniejsze dopiero przed Tobą: teraz będziesz musiał się go trzymać...
2. Obierz metodę działania
Coraz modniejsze jest korzystanie z pomocy architektów wnętrz, którzy doradzają, jak rozplanować układ pomieszczeń i pomagają nam wybrać stylowe wyposażenie. Jeśli kusi Cię takie rozwiązanie, wyszukaj kilku specjalistów, przejrzyj portfolio i porównaj opinie klientów. Następnie wybierz tego jednego, którego usługi wliczysz w kosztorys i który razem z Tobą zaplanuje zakupy.
Jeśli wolisz zająć się wszystkich sam, zastanów się nad funkcją poszczególnych pomieszczeń, wypisz niezbędne elementy wyposażenia, a także przemyśl, który styl urządzania wnętrz najbardziej do Ciebie przemawia. Inspiracji szukaj na blogach i w magazynach.
3. Rozplanuj przestrzeń
W tym celu rozrysuj plan mieszkania i podziel pomieszczenia w taki sposób, żeby ich wykorzystanie było jak najbardziej efektywne. Następnie spróbuj określić, gdzie będą stały dane meble. Przyda Ci się to przy realizowaniu kolejnego kroku.
4. Wykonaj pomiary
Chyba że chcesz, aby ekipa dostawcza zostawiła pod Twoimi drzwiami mebel, który ani nie przejdzie przez drzwi, ani nie zmieści się w przeznaczonej dla niego wnęce. Mierz i zapisuj dosłownie wszystkie wymiary: każdą wysokość, szerokość, długość, a także odległość pomiędzy miejscami, w których mają się znaleźć konkretne sprzęty.
5. Myśl z wyprzedzeniem
Zwłaszcza jeśli urządzaniu mieszkania towarzyszy jego remont. Część mebli (zwłaszcza tych kuchennych), a także materiałów i elementów instalacji wymaga zamówienia z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
Anna Bizoń @ 123rf.com
Podobne artykuły:
-
Ogrzewanie domu gazem – zdrowsza alternatywa dla węgla
Jak co roku w okresie zimowym w telewizji, prasie i w internecie można spotkać się z materiałami mówiącymi o zanieczyszczeniu naszego powietrza. Niestety, wielu Polaków wciąż pali w piecach czym popadnie, na przykład śmieciami czy najgorszej jakości węglem i mułem, co powoduje, że do powietrza dostają się ogromne ilości szkodliwych substancji – szacuje się, że powodują one śmierć nawet 44 tysięcy osób rocznie w Polsce!
-
3 powody dla których warto zainstalować fotowoltaikę
Na koniec stycznia 2021 roku łączna moc energii generowanej przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce przekroczyła 4 GW. To ponad stuprocentowy skok w porównaniu z rokiem ubiegłym! Z czego jednak wynika tak duża popularność tej technologii? Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Przed podjęciem decyzji poznaj trzy powody, dla których warto skorzystać z tego rozwiązania i dokonaj świadomego wyboru.
-
Planujesz zakup nowego mieszkania w Katowicach? Sprawdź, jak wybrać dobrze i nie przepłacić
Własne mieszkanie przestało już być traktowane w kategoriach luksusu, choć jego zakup nadal wiąże się z olbrzymim wysiłkiem finansowym. Nabywcy, zwłaszcza posiłkujący się kredytem hipotecznym, chcą więc mieć pewność, że decydując się na konkretną nieruchomość dokonali dobrego wyboru, którego nie będą za chwilę żałować. W samych Katowicach powstaje obecnie wiele nowych mieszkań, dlatego potencjalni nabywcy mają ciężki orzech do zgryzienia. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego, by z jednej strony nie przepłacić, a z drugiej nie mieć z nim później żadnych problemów.
-
Projekty budynków gospodarczych MURATORA – czy może być nowocześnie?
Każdy właściciel domu z ogrodem zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania odpowiedniego miejsca do przechowywania narzędzi czy kosiarek. Jednocześnie, nie wszystkie budynki mieszkalne posiadają garaż czy piwnicę, w których możliwe byłoby magazynowanie niezbędnych sprzętów. W takim przypadku warto zdecydować się na wzniesienie budynku gospodarczego. W ofercie Muratora znajdziemy projekty nowoczesnych i estetycznych obiektów, które będą dobrze komponować się z bryłą domu, a zarazem zapewnią nam niezbędną przestrzeń do przechowywania łopat, grabi czy traktora koszącego.
Grażyna
Projekty budynków gospodarczych MURATORA – czy może być nowocześnie? 2022-01-27 22:01:11 2022-01-27 22:01:00