Wszyscy pragniemy, żeby nasze wnętrze było klimatyczne, funkcjonalne i wyjątkowe. Czasem jednak urządzanie mieszkania potrafi przysporzyć sporo stresu i nieprzewidzianych kłopotów. Żeby tego uniknąć, sprawdź, co warto zrobić jeszcze przed udaniem się na zakupy.
ariwasabi @ 123rf.com
1. Stwórz plan i kosztorys
Oczekując na odbiór lub ukończenie mieszkania, skup się na opracowywaniu planu. Kwestią numer jeden powinien być dla Ciebie budżet. Oszacuj, ile pieniędzy możesz (i chcesz) przeznaczyć na wyposażenie mieszkania. Zapoznaj się z aktualnymi cenami mebli i akcesoriów w Twojej okolicy i na tej podstawie stwórz kosztorys. Najtrudniejsze dopiero przed Tobą: teraz będziesz musiał się go trzymać...
2. Obierz metodę działania
Coraz modniejsze jest korzystanie z pomocy architektów wnętrz, którzy doradzają, jak rozplanować układ pomieszczeń i pomagają nam wybrać stylowe wyposażenie. Jeśli kusi Cię takie rozwiązanie, wyszukaj kilku specjalistów, przejrzyj portfolio i porównaj opinie klientów. Następnie wybierz tego jednego, którego usługi wliczysz w kosztorys i który razem z Tobą zaplanuje zakupy.
Jeśli wolisz zająć się wszystkich sam, zastanów się nad funkcją poszczególnych pomieszczeń, wypisz niezbędne elementy wyposażenia, a także przemyśl, który styl urządzania wnętrz najbardziej do Ciebie przemawia. Inspiracji szukaj na blogach i w magazynach.
3. Rozplanuj przestrzeń
W tym celu rozrysuj plan mieszkania i podziel pomieszczenia w taki sposób, żeby ich wykorzystanie było jak najbardziej efektywne. Następnie spróbuj określić, gdzie będą stały dane meble. Przyda Ci się to przy realizowaniu kolejnego kroku.
4. Wykonaj pomiary
Chyba że chcesz, aby ekipa dostawcza zostawiła pod Twoimi drzwiami mebel, który ani nie przejdzie przez drzwi, ani nie zmieści się w przeznaczonej dla niego wnęce. Mierz i zapisuj dosłownie wszystkie wymiary: każdą wysokość, szerokość, długość, a także odległość pomiędzy miejscami, w których mają się znaleźć konkretne sprzęty.
5. Myśl z wyprzedzeniem
Zwłaszcza jeśli urządzaniu mieszkania towarzyszy jego remont. Część mebli (zwłaszcza tych kuchennych), a także materiałów i elementów instalacji wymaga zamówienia z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
Anna Bizoń @ 123rf.com
Podobne artykuły:
-
Dlaczego szamba z linii Eco Line są tak szczelne?
Najważniejszą właściwością szamb jest oczywiście ich szczelność, dlatego też bez odpowiedniego procesu tworzenia zbiornika betonowego, nie można uzyskać satysfakcjonującego rezultatu. By stworzyć odpowiednio szczelne szambo, trzeba sięgnąć po najnowsze technologie, a wówczas klienci będą zadowoleni z nowych produktów, które cechują się świetną i nienaganną szczelnością. Czym więc są najnowsze produkty firmy IRPOL, z serii Eco Line? Sprawdźmy!
-
Montaż siatki cieniującej – 5 praktycznych wskazówek
Chroniąca przed promieniami UV siatka cieniująca to świetny wybór na balkon i taras, do sadu oraz ogrodu. Aby dobrze pełniła swoją funkcję, konieczny jest jej prawidłowy montaż. Trzeba podkreślić, że nie jest to skomplikowane. O czym należy przy tym pamiętać?
-
Jak prawidłowo zapakować przesyłkę przy użyciu folii stretch?
Gdy zlecasz transport przesyłki, czy to przez pocztę tradycyjną czy za pośrednictwem firm kurierskich, koncentrujesz się zazwyczaj nie na właściwym zabezpieczeniu paczki, ale na ustaleniach w kwestii odbioru, dostawy lub wyceny danej usługi.
-
Ogrzewanie domu gazem płynnym – jakie przynosi korzyści?
Decyzja o wyborze metody ogrzewania domu nie należy do łatwych i wymaga uwzględnienia różnych czynników. Wielu Polaków jest zainteresowanych ogrzewaniem gazowym, przy czym wcale nie musi być to gaz ziemny. Na popularności zyskuje gaz płynny – oto główne korzyści płynące z zastosowania tego paliwa grzewczego.
Grażyna
Ogrzewanie domu gazem płynnym – jakie przynosi korzyści? 2021-01-06 11:28:35 2021-01-06 11:27:39