Wszyscy pragniemy, żeby nasze wnętrze było klimatyczne, funkcjonalne i wyjątkowe. Czasem jednak urządzanie mieszkania potrafi przysporzyć sporo stresu i nieprzewidzianych kłopotów. Żeby tego uniknąć, sprawdź, co warto zrobić jeszcze przed udaniem się na zakupy.

ariwasabi @ 123rf.com
1. Stwórz plan i kosztorys
Oczekując na odbiór lub ukończenie mieszkania, skup się na opracowywaniu planu. Kwestią numer jeden powinien być dla Ciebie budżet. Oszacuj, ile pieniędzy możesz (i chcesz) przeznaczyć na wyposażenie mieszkania. Zapoznaj się z aktualnymi cenami mebli i akcesoriów w Twojej okolicy i na tej podstawie stwórz kosztorys. Najtrudniejsze dopiero przed Tobą: teraz będziesz musiał się go trzymać...
2. Obierz metodę działania
Coraz modniejsze jest korzystanie z pomocy architektów wnętrz, którzy doradzają, jak rozplanować układ pomieszczeń i pomagają nam wybrać stylowe wyposażenie. Jeśli kusi Cię takie rozwiązanie, wyszukaj kilku specjalistów, przejrzyj portfolio i porównaj opinie klientów. Następnie wybierz tego jednego, którego usługi wliczysz w kosztorys i który razem z Tobą zaplanuje zakupy.
Jeśli wolisz zająć się wszystkich sam, zastanów się nad funkcją poszczególnych pomieszczeń, wypisz niezbędne elementy wyposażenia, a także przemyśl, który styl urządzania wnętrz najbardziej do Ciebie przemawia. Inspiracji szukaj na blogach i w magazynach.
3. Rozplanuj przestrzeń
W tym celu rozrysuj plan mieszkania i podziel pomieszczenia w taki sposób, żeby ich wykorzystanie było jak najbardziej efektywne. Następnie spróbuj określić, gdzie będą stały dane meble. Przyda Ci się to przy realizowaniu kolejnego kroku.
4. Wykonaj pomiary
Chyba że chcesz, aby ekipa dostawcza zostawiła pod Twoimi drzwiami mebel, który ani nie przejdzie przez drzwi, ani nie zmieści się w przeznaczonej dla niego wnęce. Mierz i zapisuj dosłownie wszystkie wymiary: każdą wysokość, szerokość, długość, a także odległość pomiędzy miejscami, w których mają się znaleźć konkretne sprzęty.
5. Myśl z wyprzedzeniem
Zwłaszcza jeśli urządzaniu mieszkania towarzyszy jego remont. Część mebli (zwłaszcza tych kuchennych), a także materiałów i elementów instalacji wymaga zamówienia z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
Anna Bizoń @ 123rf.com
Podobne artykuły:
-
W jaki sposób zbierać i wykorzystać wodę deszczową?
Deszczówka nie tylko jest darmowa, ale też pod niektórymi względami lepsza od wody wodociągowej. Jak można ją wykorzystać?
-
Ogrzewanie domu gazem – zdrowsza alternatywa dla węgla
Jak co roku w okresie zimowym w telewizji, prasie i w internecie można spotkać się z materiałami mówiącymi o zanieczyszczeniu naszego powietrza. Niestety, wielu Polaków wciąż pali w piecach czym popadnie, na przykład śmieciami czy najgorszej jakości węglem i mułem, co powoduje, że do powietrza dostają się ogromne ilości szkodliwych substancji – szacuje się, że powodują one śmierć nawet 44 tysięcy osób rocznie w Polsce!
-
Powietrzne, gruntowe i wodne. Pomagamy wybrać pompę ciepła.
Wybór optymalnego źródła ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji podczas budowy czy modernizacji domu. W istotny sposób może wpłynąć nawet na projekt budowlany. Inaczej będzie wyglądało przystosowanie domu przy ogrzewaniu pelletem czy ekogroszkiem, gdzie konieczna będzie duża kotłownia, inaczej przy ogrzewaniu elektrycznym, a jeszcze inaczej, gdy zdecydujemy się na pompę ciepła. Właśnie to ostatnie rozwiązanie zyskało w ostatnich latach dużą popularność. Różnorodność rozwiązań powoduje, że wybór najlepszego dla nas rozwiązania wcale nie jest prosty. Koszty związane z ogrzewaniem naszego domu zależą od powierzchni domu, wysokości pomieszczeń, bryły budynku, nasłonecznienia i innych czynników, które składają się na zapotrzebowanie cieplne budynku. Żeby pompa ciepła pracowała efektywnie i jak najszybciej się zwróciła, musi zostać odpowiednio dobrana nie tylko pod kątem zapotrzebowania cieplnego, ale również z uwzględnieniem źródła ciepła.
-
Projekt domu – jak wybrać, by nie żałować
Parterowy, piętrowy, a może z użytkowym poddaszem? Z dachem płaskim czy spadzistym? Klasyczny, nowoczesny czy nawiązujący architektonicznie do śródziemnomorskich willi? Z garażem czy bez? Pytań, na jakie muszą sobie odpowiedzieć inwestorzy już na etapie wyboru projektu domu jest mnóstwo! Pewne jest jedno – każdą z tych kwestii należy bardzo dokładnie przemyśleć. Dla zdecydowanej większości osób drugiego podejścia do budowy domu nie ma.
Grażyna
Projekt domu – jak wybrać, by nie żałować 2019-02-12 12:02:00 2019-02-06 16:10:30