Przyzwyczajeni do komfortu, jaki daje stały i bezproblemowy dostęp do bieżącej wody, często zapominamy o tym, jak cenny to surowiec i jak ważne jest jego oszczędzanie. I to zarówno z troski o stan środowiska naturalnego, jak i naszego portfela. Tymczasem istnieje wiele prostych recept na to, aby zmniejszyć zużycie wody, bez narażania się na wyrzeczenia i niewygody. Jedną z nich jest odpowiedni dobór armatury.
Woda to najcenniejszy surowiec świata. Surowiec, którego nie doceniamy na co dzień, a bez którego nie ma życia. W obliczu wielkich niedoborów czystej wody, jej oszczędzanie jest czymś więcej niż tylko modnym, ekologicznym trendem. Jest naszym społecznym obowiązkiem, którego wypełnianie - wbrew pozorom - wcale nie musi być trudne i dokuczliwe. Pomocne okazują się tu być przemyślane rozwiązania funkcjonalne oferowane między innymi przez firmę KLUDI - producenta armatury łazienkowej i kuchennej. Umożliwiają one redukcję zużycia wody na wiele różnych sposobów. Niemożliwe? A jednak. Wystarczy przyjrzeć się liczbom.
Pięciominutowy natrysk to około 100 litrów zużytej wody. Dla porównania, do kąpieli w wannie potrzebnych jest ok. 150 litrów, cooznacza 50 litrów więcej każdego dnia i to na jedną tylko osobę! Idźmy dalej. Jedna osoba, korzystająca z natrysku z ogranicznikiem zużycia wody o 50%, dzięki redukcji zużycia energii do ogrzania wody, jest w stanie ograniczyć emisję CO2 o 90 kg rocznie! To naprawdę znacząca wartość.
Mniej czasem znaczy więcej
Jak oszczędzać wodę na co dzień? Najprostszą receptą na redukcję zużycia jest zmniejszenie ilości wypływającej wody. Można to zrobić mechanicznie ustawiając słabszy strumień. Najczęściej wiąże się to jednak z koniecznością długotrwałego modyfikowania strugi, tak by uzyskać pożądaną temperaturę i natężenie. Niestety oznacza to również bezpowrotną i bezsensowną utratę wody, która ucieknie w czasie trwania całej "operacji".
Alternatywą jest skorzystanie z dedykowanych ekologicznych rozwiązań, które gwarantują realną oszczędność wody i czasu, a jednocześnie pozwolą na zachowanie komfortu. Najpopularniejszym rozwiązaniem konstrukcyjnym wykorzystywanym w armaturze łazienkowej i kuchennej są tak zwane perlatory. Umożliwiają one nasycenie wody powietrzem, co sprawia, że wydaje nam się, że płynie jej więcej niż realnie. Ponadto perlatory pozwalają na łatwą regulację kąta wypływającej wody w zakresie 20° (wystarczy ustawić go palcem), tak aby płynęła ona dokładnie tam gdzie chcemy
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z baterii o ograniczonym przepływie wody np. odpowiednio skonstruowanej rączki natrysku (np. KLUDI A-QAb), która posiada uruchamianą przełącznikiem funkcję ECO. Pozwala on na redukcję zużycia o ok. 50 proc. (do poziomu zaledwie 9l/m).
Bez dotykania
Jeszcze więcej możliwości oszczędzania daje zastosowanie w bateriach specjalnych elektronicznych czujników ruchu (jako dodatek do tradycyjnego uchwytu). Wykrywając w pobliżu baterii ruch - np. przesuwającą się dłoń, sensory aktywują strumień wody. To praktyczne i wygodne rozwiązanie pozwalające na oszczędność wody, gdyż jej dopływ jest automatycznie odcinany, po upływie określonego okresu czasu lub gdy żaden obiekt nie porusza się w polu czujnika. Baterie elektroniczne sprawdzą się zarówno w toalecie, jak i kuchni, gdzie często podczas przygotowywania posiłku nie mamy "wolnej ręki" by ustawiać strumień.
Uzupełnieniem mogą się okazać baterie, które zamiast tradycyjnych dwóch uchwytów wyposażone są w przyciski i termostaty. Ergonomiczne przyciski włączają i wyłączają strumień wody, a termostat pozwala na łatwy wybór optymalnej, dostosowanej do potrzeb i upodobań użytkownika wysokości temperatury. To idealna propozycja dla osób starszych i dzieci - bezpieczna i prosta w obsłudze.
Co ważne ogromnym atutem produktów i rozwiązań oferowanych przez producentów armatury (w tym KLUDI) jest ich różnorodność. Dzięki unikalnym parametrom i ciekawej stylistyce możemy je bez trudu dopasować do dowolnego stylu wnętrza.
Podobne artykuły:
-
O tych rzeczach musisz pamiętać, chcąc urządzić nowoczesną łazienkę
Urządzanie wnętrza to zawsze trudne zadanie - prace trzeba zaplanować na każdym etapie bardzo szczegółowo. Kluczem do sukcesu jest przemyślany projekt poszczególnych pomieszczeń. Chcesz, by Twoja łazienka oferowała więcej, niż tylko możliwość umycia się? Sprawdź, jak urządzić nowoczesną łazienkę!
-
Najlepsze pomysły na dekoracje do łazienki
Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest mieszkanie, końcowy efekt osiąga się dzięki dodatkom. Podkreślają one charakter wnętrza, uwydatniają to, co w nim najlepsze, a także nadają przytulności i domowego charakteru. Dekoracje pokoju czy kuchni wydają się być oczywiste - co jednak z łazienką? Tam ozdoby są również jak najbardziej mile widziane! Jakie elementy będą najlepiej pasowały do łazienki?
-
Pleśń w łazience - jak się jej pozbyć?
Większość Polaków mieszka w mieszkaniach, jedynie niewielka ich część zajmuje domy jedno- bądź dwurodzinne. Mieszkanie w wieżowcach czy blokach to z jednej strony ogromna wygoda (nie trzeba przecież martwić się zarośniętym trawnikiem, przeciekającymi rynnami czy zniszczonym dachem), z drugiej jednak strony dość mocno ograniczona przestrzeń i związane z tym problemy takie, jak na przykład kiepska wentylacja, która może powodować pojawienie się pleśni. Ta z kolei pojawia się niemalże zawsze tam, gdzie jest ciepło i mokro, dlatego tak bardzo ukochała łazienki.
-
Jak pozbyć się rybików cukrowych z łazienki? Sprawdzone sposoby
Rybiki cukrowe można znaleźć w niemal każdym domu. Nazywane są inaczej srebrzykami i napotkamy je zarówno w kuchni, jak i przede wszystkim w łazience. Uwielbiają też spiżarnie, ponieważ ich przysmakiem są resztki owadów i odpadki, a także między innymi mąka czy papier. Najbardziej lubią miejsca ciemne, wilgotne i ciepłe, a złapać je bardzo trudno. Te szczeciogonki są jednak możliwe do usunięcia. Jak się za to właściwie zabrać?
Grażyna
Jak pozbyć się rybików cukrowych z łazienki? Sprawdzone sposoby 2017-09-17 08:06:41 2017-09-15 12:18:01