Przyzwyczajeni do komfortu, jaki daje stały i bezproblemowy dostęp do bieżącej wody, często zapominamy o tym, jak cenny to surowiec i jak ważne jest jego oszczędzanie. I to zarówno z troski o stan środowiska naturalnego, jak i naszego portfela. Tymczasem istnieje wiele prostych recept na to, aby zmniejszyć zużycie wody, bez narażania się na wyrzeczenia i niewygody. Jedną z nich jest odpowiedni dobór armatury.
Woda to najcenniejszy surowiec świata. Surowiec, którego nie doceniamy na co dzień, a bez którego nie ma życia. W obliczu wielkich niedoborów czystej wody, jej oszczędzanie jest czymś więcej niż tylko modnym, ekologicznym trendem. Jest naszym społecznym obowiązkiem, którego wypełnianie - wbrew pozorom - wcale nie musi być trudne i dokuczliwe. Pomocne okazują się tu być przemyślane rozwiązania funkcjonalne oferowane między innymi przez firmę KLUDI - producenta armatury łazienkowej i kuchennej. Umożliwiają one redukcję zużycia wody na wiele różnych sposobów. Niemożliwe? A jednak. Wystarczy przyjrzeć się liczbom.
Pięciominutowy natrysk to około 100 litrów zużytej wody. Dla porównania, do kąpieli w wannie potrzebnych jest ok. 150 litrów, cooznacza 50 litrów więcej każdego dnia i to na jedną tylko osobę! Idźmy dalej. Jedna osoba, korzystająca z natrysku z ogranicznikiem zużycia wody o 50%, dzięki redukcji zużycia energii do ogrzania wody, jest w stanie ograniczyć emisję CO2 o 90 kg rocznie! To naprawdę znacząca wartość.
Mniej czasem znaczy więcej
Jak oszczędzać wodę na co dzień? Najprostszą receptą na redukcję zużycia jest zmniejszenie ilości wypływającej wody. Można to zrobić mechanicznie ustawiając słabszy strumień. Najczęściej wiąże się to jednak z koniecznością długotrwałego modyfikowania strugi, tak by uzyskać pożądaną temperaturę i natężenie. Niestety oznacza to również bezpowrotną i bezsensowną utratę wody, która ucieknie w czasie trwania całej "operacji".
Alternatywą jest skorzystanie z dedykowanych ekologicznych rozwiązań, które gwarantują realną oszczędność wody i czasu, a jednocześnie pozwolą na zachowanie komfortu. Najpopularniejszym rozwiązaniem konstrukcyjnym wykorzystywanym w armaturze łazienkowej i kuchennej są tak zwane perlatory. Umożliwiają one nasycenie wody powietrzem, co sprawia, że wydaje nam się, że płynie jej więcej niż realnie. Ponadto perlatory pozwalają na łatwą regulację kąta wypływającej wody w zakresie 20° (wystarczy ustawić go palcem), tak aby płynęła ona dokładnie tam gdzie chcemy
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z baterii o ograniczonym przepływie wody np. odpowiednio skonstruowanej rączki natrysku (np. KLUDI A-QAb), która posiada uruchamianą przełącznikiem funkcję ECO. Pozwala on na redukcję zużycia o ok. 50 proc. (do poziomu zaledwie 9l/m).
Bez dotykania
Jeszcze więcej możliwości oszczędzania daje zastosowanie w bateriach specjalnych elektronicznych czujników ruchu (jako dodatek do tradycyjnego uchwytu). Wykrywając w pobliżu baterii ruch - np. przesuwającą się dłoń, sensory aktywują strumień wody. To praktyczne i wygodne rozwiązanie pozwalające na oszczędność wody, gdyż jej dopływ jest automatycznie odcinany, po upływie określonego okresu czasu lub gdy żaden obiekt nie porusza się w polu czujnika. Baterie elektroniczne sprawdzą się zarówno w toalecie, jak i kuchni, gdzie często podczas przygotowywania posiłku nie mamy "wolnej ręki" by ustawiać strumień.
Uzupełnieniem mogą się okazać baterie, które zamiast tradycyjnych dwóch uchwytów wyposażone są w przyciski i termostaty. Ergonomiczne przyciski włączają i wyłączają strumień wody, a termostat pozwala na łatwy wybór optymalnej, dostosowanej do potrzeb i upodobań użytkownika wysokości temperatury. To idealna propozycja dla osób starszych i dzieci - bezpieczna i prosta w obsłudze.
Co ważne ogromnym atutem produktów i rozwiązań oferowanych przez producentów armatury (w tym KLUDI) jest ich różnorodność. Dzięki unikalnym parametrom i ciekawej stylistyce możemy je bez trudu dopasować do dowolnego stylu wnętrza.
Podobne artykuły:
-
Domowe sposoby, aby cieszyć się nieskazitelnie czystą łazienką
Porządek i ład w mieszkaniu to podstawa do tego, by mieszkało się przyjemnie. Każde pomieszczenie, które jest na co dzień użytkowane, szybko się brudzi. Szczególnie dotyczy to łazienki i kuchni, czyli miejsc, w których używa się wody i środków myjących. Osady z wody, zbierający się kamień, rdza czy plamy z mydła nie tylko szpecą te pomieszczenia, ale także w dłuższej perspektywie niszczą sprzęty i urządzenia sanitarne. Codzienny kontakt z detergentami nie pozostaje obojętny dla naszej skóry - dlatego warto wykorzystać domowe sposoby na skuteczne i bezpieczne czyszczenie łazienki.
-
10 pomysłów na łazienkę marzeń - idealna!
Idealnie wyglądające łazienki - przegląd aranżacji marzeń.
-
Jak wybrać płytki do małej łazienki?
Urządzenie małej łazienki może być nie lada wyzwaniem. Ograniczona powierzchnia tego wnętrza często uniemożliwia umieszczenie w nim wszystkich elementów, które zaplanował inwestor. Mimo że nie istnieje magiczny sposób, dzieki któremu można byłoby powiększyć tę przestrzeń, to jednak wykorzystując odpowiednie kolory, a także model płytek, można wpłynąć na efekt wizualny takiego wnętrza, dzięki czemu będzie wydawało się ono nieco większe. Jak więc wybrać płytki do małej łazienki? Podpowiadamy.
-
3 praktyczne porady, które pomogą Ci przygotować się do remontu łazienki
Remont to nieodłączny element związany z eksploatacją domu czy mieszkania. Naturalną koleją rzeczy jest, iż wszystkie elementy użytkowe zużywają się - wolniej lub szybciej. W końcu jednak nadchodzi ten moment, w którym usterek jest zbyt wiele na to, by można naprawiać je pojedynczo. Jednak nie tylko awarie sprawiają, że remont staje się konieczny - czasem pomieszczenia trzeba przystosować do nowych potrzeb, bądź też zupełnie zmienić ich aranżację ze względów estetycznych. Remont zawsze wiąże się ze sporymi utrudnieniami w codziennym życiu, a zwłaszcza wówczas, gdy dotyczy łazienki bądź kuchni, a więc pomieszczeń, w których korzystamy z wody i dbamy o higienę ciała. Jak przygotować się do remontu łazienki, by sprawić sobie jak najmniej utrudnień i nie przeciągać prac w czasie?
Grażyna
3 praktyczne porady, które pomogą Ci przygotować się do remontu łazienki 2017-10-04 07:25:12 2017-09-15 10:25:15