Odpowiednio dobrane narzędzia pomagają uzyskać odpowiedni efekt podczas aplikacji mikrocementu – niezależnie od tego, czy pracujesz w profesjonalnej firmie, czy też jesteś amatorem. Na jakie narzędzia warto zwrócić zatem szczególną uwagę? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Paca do aplikacji mikrocementu
Zarówno nakładanie, jak i zacieranie mikrocementu nie obejdzie się bez specjalnej pacy. Dzięki niej można nadać mirocementowi odpowiedni kształt oraz stworzyć określony wzór na jego powierzchni. Przed samą czynnością aplikacji, należy sprawdzić, czy paca jest dokładnie wyczyszczona – jeżeli będą na niej resztki wyschniętego materiału, powstanie na powierzchni nieestetyczna faktura. Należy myć ją zatem wodą po każdym użyciu.
Paca do mikrocementu jest z reguły krótsza od tej przeznaczonej do gładzi – to ułatwia z kolei tworzenie rozmaitych wzorów. Jej spód powinien być wykonany z wytrzymałej stali, odpornej na korozję i cechującej się dużą wytrzymałością. Warto zwrócić uwagę również na to, aby i jej rączka była z tworzywa odpornego na korozję. Należy także zaznaczyć, że to samo narzędzie można wykorzystywać zarówno do nakładania mikrocementu na sufitach czy ścianach, jak i na blatach czy też podłogach.
Niektóre modele pac nadają się zarówno do nakładania bazy, jak i finiszu mikrocementu, jednak o wiele częściej w sklepach dostępne są te, które można wykorzystać albo do jednej czynności, albo do drugiej. Pace do finiszu zwykle są podatne na zgięcia, dzięki czemu umożliwiają perfekcyjną aplikację nawierzchni. Warto zwrócić uwagę również na pace z zaokrąglonymi rogami, które pozwalają na odpowiednie wykończenia przy narożnikach oraz przy ścianach. W zakamarkach można też mikrocement opcjonalnie nakładać kielenką sztukatorską, która zaprojektowana została z myślą o tego typu wykończeniach oraz pracy z detalami. Warto również pamiętać, że kielnia powinna mieć grubość wynoszącą maksymalnie 1 mm. W takich trudnodostępnych miejscach można również zastosować szpachlówkę.
Wałek do lakieru
Wałek to, wbrew pozorom, bardzo ważne akcesorium podczas wykonywania omawianej czynności. Służy on do aplikacji ostatniej warstwy mikrocementu i jest łatwiejszy w obsłudze niż paca. Jeśli wybierzesz niskiej jakości wałek, możesz popsuć efekt końcowy, tworząc nieestetyczne pasy i smugi. Bardzo dobrze sprawdzają się wałki z mikrofibry o długości włosia 8 mm. Pozwalają one na równomierną i łatwą aplikację. Zapewniają też optymalne zużycie lakieru, nie gubią również włosia.
Maszyny szlifierskie
Podczas całej procedury przydadzą się również szlifierki. Wykorzystuje się je, jak nietrudno się domyślić, do szlifowania, gdy masa mikrocementu zwiąże (przeschnie) – zwykle następuje to po około 4 godzinach od aplikacji. Przyda się tutaj m.in. szlifierka jednotarczowa, czyli polerka z papierem ściernym o gradacji 60-120. Jeśli chodzi o miejsca trudnodostępne (np. wzdłuż ścian, w narożach) dobrym rozwiązaniem będzie szlifierka mimośrodowa lub oscylacyjna. Po wyszlifowaniu powierzchni należy ją odkurzyć, a następnie zaaplikować warstwę kolejną. Po nałożeniu ostatniej warstwy, należy całość ponownie wyszlifować, najlepiej papierem ściernym o gradacji 80 lub wyższej.
Podobne artykuły:
-
Ogrzewanie domu gazem płynnym – jakie przynosi korzyści?
Decyzja o wyborze metody ogrzewania domu nie należy do łatwych i wymaga uwzględnienia różnych czynników. Wielu Polaków jest zainteresowanych ogrzewaniem gazowym, przy czym wcale nie musi być to gaz ziemny. Na popularności zyskuje gaz płynny – oto główne korzyści płynące z zastosowania tego paliwa grzewczego.
-
Ogrzewanie domu gazem – zdrowsza alternatywa dla węgla
Jak co roku w okresie zimowym w telewizji, prasie i w internecie można spotkać się z materiałami mówiącymi o zanieczyszczeniu naszego powietrza. Niestety, wielu Polaków wciąż pali w piecach czym popadnie, na przykład śmieciami czy najgorszej jakości węglem i mułem, co powoduje, że do powietrza dostają się ogromne ilości szkodliwych substancji – szacuje się, że powodują one śmierć nawet 44 tysięcy osób rocznie w Polsce!
-
3 powody dla których warto zainstalować fotowoltaikę
Na koniec stycznia 2021 roku łączna moc energii generowanej przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce przekroczyła 4 GW. To ponad stuprocentowy skok w porównaniu z rokiem ubiegłym! Z czego jednak wynika tak duża popularność tej technologii? Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Przed podjęciem decyzji poznaj trzy powody, dla których warto skorzystać z tego rozwiązania i dokonaj świadomego wyboru.
-
Jak prawidłowo zapakować przesyłkę przy użyciu folii stretch?
Gdy zlecasz transport przesyłki, czy to przez pocztę tradycyjną czy za pośrednictwem firm kurierskich, koncentrujesz się zazwyczaj nie na właściwym zabezpieczeniu paczki, ale na ustaleniach w kwestii odbioru, dostawy lub wyceny danej usługi.
Grażyna
Jak prawidłowo zapakować przesyłkę przy użyciu folii stretch? 2018-03-24 08:14:26 2018-03-24 08:14:12