Nie bez powodu styl skandynawski święci triumfy popularności. Jest estetyczny, funkcjonalny i niezwykle przejrzysty. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać podobny klimat w Twoim wnętrzu.

Jodei Johnson @ shutterstock.com
1. Stonowane kolory
Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego dotyczą stonowanej palety barw. Kolory ścian i mebli powinny być jasne i nienachalne. Najlepiej, żeby była to biel zestawiana z piaskami i szarościami – wtedy śnieżne plamy koloru wydają się jeszcze bardziej kojące.
2. Umiejętna gra światłem
Po drugie, należy przywiązać szczególną uwagę do oświetlenia. Nie bez przyczyny architektoniczna gra światłem narodziła się właśnie w Skandynawii – w końcu na północy nasłonecznienie jest znacznie słabsze niż na południu. Stosowna kolorystyka, wystrój i dobór oświetlenia odgrywa tam zatem niebagatelną rolę. Zapomnij o firankach i ciemnych zasłonach – pomaluj za to okiennice na szaro albo biało. Zainwestuj w rozmaite lampki, boczne lamy oraz kinkiety. Boczne oświetlenie tworzy niezwykle przytulny nastrój!
PlusONE @ shutterstock.com
3. Surowe materiały
Do skandynawskich wnętrz doskonale pasują naturalne materiały, a zwłaszcza drewno. Dobrze, kiedy część dodatków i mebli pozostaje w kolorze naturalnego drewna, a część jest przemalowana na biało (jak w przypadku wspomnianych okiennic czy podłogi w sypialni). Doskonale sprawdza się również nutka industrialu, w tym beton architektoniczny – można nim na przykład ozdobić jedną wybraną ścianę, która stanie się tłem dla jakiegoś designerskiego mebla. Warto rozważyć zastosowanie betonu także w kuchni bądź w łazience – jest on bardzo interesującą alternatywą dla nudnych płytek.
4. Minimalistyczny wystrój
Skandynawski styl jest do bólu minimalistyczny – dotyczy to także mebli i dodatków. Zachowaj umiar i wyposaż pokoje tylko w rzeczy niezbędne, a dzięki temu pozostawisz sobie maksymalnie dużo wolnej przestrzeni. Świetnym zabiegiem jest wyeksponowanie jednego mebla w każdym pokoju: w sypialni może to być małżeńskie łoże z ciekawymi poduszkami i jasną narzutą, w kuchni – stół, a w salonie – oryginalny fotel czy komoda z pomalowanego na szaro, surowego drewna. Żeby ocieplić przestrzeń, zainwestuj w świeczki, kolorowe poszewki i wełniane pledy.
PlusONE @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Schody w małych wnętrzach
Dla właścicieli małych domów lub mieszkań dwupiętrowych schody wewnętrzne to niezbędny element. W niewielkich pomieszczeniach zwłaszcza istotna jest zajmowana powierzchnia. Przy wyborze projektu oprócz walorów estetycznych powinno się wziąć pod uwagę jak bardzo można zmniejszyć zajmowane miejsce przez schody.
-
Wakacyjne tendencje w aranżacji wnętrz
Wakacje to czas niczym nieskrępowanego relaksu. Niezmiennie kojarzą się z radością, wyjazdami, spokojem i odpoczynkiem w plenerze, które niekiedy odciskają widoczne piętno nawet na otaczających nas przestrzeniach.
-
Regały sosnowe – najlepszy wybór do domu i biura
Jednym z uniwersalnych w zastosowaniu mebli jest regał. Styl skandynawski zwłaszcza lubuje się w tego typu meblach, które łączą w sobie aspekt praktyczny oraz prostotę wyglądu, spełniając tym samym potrzeby użytkowników w zakresie wizualnej atrakcyjności oraz funkcjonalności.
-
Białe wnętrza w domu - znajdź harmonijny układ
Genialne wnętrza w bieli - naprawdę piękne
Grażyna
Białe wnętrza w domu - znajdź harmonijny układ 2017-04-27 06:40:30 2017-03-22 09:26:47