Nie bez powodu styl skandynawski święci triumfy popularności. Jest estetyczny, funkcjonalny i niezwykle przejrzysty. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać podobny klimat w Twoim wnętrzu.

Jodei Johnson @ shutterstock.com
1. Stonowane kolory
Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego dotyczą stonowanej palety barw. Kolory ścian i mebli powinny być jasne i nienachalne. Najlepiej, żeby była to biel zestawiana z piaskami i szarościami – wtedy śnieżne plamy koloru wydają się jeszcze bardziej kojące.
2. Umiejętna gra światłem
Po drugie, należy przywiązać szczególną uwagę do oświetlenia. Nie bez przyczyny architektoniczna gra światłem narodziła się właśnie w Skandynawii – w końcu na północy nasłonecznienie jest znacznie słabsze niż na południu. Stosowna kolorystyka, wystrój i dobór oświetlenia odgrywa tam zatem niebagatelną rolę. Zapomnij o firankach i ciemnych zasłonach – pomaluj za to okiennice na szaro albo biało. Zainwestuj w rozmaite lampki, boczne lamy oraz kinkiety. Boczne oświetlenie tworzy niezwykle przytulny nastrój!
PlusONE @ shutterstock.com
3. Surowe materiały
Do skandynawskich wnętrz doskonale pasują naturalne materiały, a zwłaszcza drewno. Dobrze, kiedy część dodatków i mebli pozostaje w kolorze naturalnego drewna, a część jest przemalowana na biało (jak w przypadku wspomnianych okiennic czy podłogi w sypialni). Doskonale sprawdza się również nutka industrialu, w tym beton architektoniczny – można nim na przykład ozdobić jedną wybraną ścianę, która stanie się tłem dla jakiegoś designerskiego mebla. Warto rozważyć zastosowanie betonu także w kuchni bądź w łazience – jest on bardzo interesującą alternatywą dla nudnych płytek.
4. Minimalistyczny wystrój
Skandynawski styl jest do bólu minimalistyczny – dotyczy to także mebli i dodatków. Zachowaj umiar i wyposaż pokoje tylko w rzeczy niezbędne, a dzięki temu pozostawisz sobie maksymalnie dużo wolnej przestrzeni. Świetnym zabiegiem jest wyeksponowanie jednego mebla w każdym pokoju: w sypialni może to być małżeńskie łoże z ciekawymi poduszkami i jasną narzutą, w kuchni – stół, a w salonie – oryginalny fotel czy komoda z pomalowanego na szaro, surowego drewna. Żeby ocieplić przestrzeń, zainwestuj w świeczki, kolorowe poszewki i wełniane pledy.
PlusONE @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
10 mega wygodnych kuchni, w których zawsze będziesz się czuła dobrze
Mega wygodne kuchnię, które zwiększą komfort i wygodę odczuwaną przez Ciebie na codzień.
-
Mieszkasz w bloku i od zawsze marzyłeś o kominku? Zobacz, jak możesz spełnić to marzenie bez przeprowadzki
Wiele osób marzy o kominku we własnym mieszkaniu. Choć wydaje się to niemożliwe, pragnienia te można teraz urzeczywistnić. Kominek na biopaliwo pozwoli ci ogrzać się w chłodne wieczory bez konieczności przeprowadzki do dużego domu i montażu instalacji kominowej.
-
Wyjątkowe panele winylowe - Arbiton Woodric. Zachwycająca podłoga.
Od niedawna na rynku są dostępne panele winylowe, które zachwycają wnętrzarski świat. Ich przewagą jest unikatowy wygląd i niepowtarzalność wzorów winylowych desek. Z Arbiton Woodric stworzysz podłogę, która będzie tak wyjątkowa jak Ty. Jedna kolekcja i aż 24 dębowe kolory. Są to panele wodoodporne i bardzo wytrzymałe. Sprawdź najnowszą kolekcję, która wyznacza trendy we podłogowym wzornictwie.
-
5 zalet małego mieszkania podczas jego urządzania
Każdy z nas chciałby mieć możliwie największą przestrzeń do urządzania i późniejszego życia – ale nie zawsze się to udaje. Ci z nas, którzy nie mogą cieszyć się z dużego mieszkania czy domu nie powinni jednak narzekać i bardzo się zamartwiać. To, że ich lokal jest mały ma nie tylko wady, ale i zalety – przede wszystkim finansowe (mniej kosztuje jego zakup lub wynajem), ale również i związane z jego urządzaniem. Oto kilka pozytywów takiej sytuacji!
Grażyna
5 zalet małego mieszkania podczas jego urządzania 2017-09-21 08:23:16 2017-09-20 12:19:25