Małe mieszkanie wymaga od właścicieli dużych nakładów kreatywności. Kiedy każdy zaoszczędzony metr się liczy, warto sięgnąć po kilka aranżacyjnych trików. Jak urządzić i wyposażyć małe mieszkanie, aby żyło się w nim wygodnie i stylowo?
photographee.eu @ depositphotos.com
1. Ograniczona paleta kolorów
Nie bez powodu architekci wnętrz przy okazji małych mieszkań sięgają po jasne kolory ze stonowanej palety – pozwalają one zakamuflować mały metraż. Postaw na biele, jasne beże i szarości, a akcenty kolorystyczne dawkuj z umiarem. Zobaczysz, że wnętrze wyda się bardziej przestronne!
2. Podłoga z jednego materiału
Mogą ci się podobać kafle, okładziny korkowe i drewno – zachowaj jednak powściągliwość i pozostań przy jednym typie materiału. Podłoga będzie wtedy klamrą spinającą cały aranżacyjny zamysł.
3. Sprytne oświetlenie
Kinkiety, diody, punktowe halogeny pochowane w powieszanym suficie albo ściennych wnękach – wszystko to pomaga optycznie poszerzyć przestrzeń, a przy okazji zgrabnie podkreśla konkretne elementy wystroju. Warto też pomysleć o przestronnych oknach oraz o szklanych (albo chociaż przeszklonych) drzwiach wewnętrznych.
Patryk_Kosmider @ depositphotos.com
4. Wykorzystaj fototapetę
Przestronne zdjęcie, motyw ulicy albo mostu – takie triki sprawią, że przestrzeń od razu wyda się większa. Efekt trójwymiarowości z pewnością przysłuży się niewielkim pomieszczeniom – niezależnie od tego, czy mowa o małej łazience czy o wąskim przedpokoju.
5. Meble podobnej wysokości
Ustaw obok siebie meble analogicznej wysokości, a zdjęcia i obrazy przywieś w jednej linii. Bądź konsekwentny – przestrzeń uporządkowana wydaje się bardziej przestronna.
6. Meble i akcesoria do segregacji i przechowywania
Każdy przedmiot musi mieć swoje miejsce – bałagan wprowadza chaos i zagraca resztę wolnej przestrzeni. Absolutną podstawą jest pojemna szafa. Dobrze, żeby wydawała się ona lekka – drzwi ze szkła czy lacobelu będą lżejsze niż te drewniane.
7. Zabudowane szuflady
Pomagają one wywalczyć dodatkowe miejsce zwłaszcza w kuchni czy w łazience. W kuchni świetne sprawdzi się zabudowa aż do sufitu; dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystanie przestrzeni pod łazienkową umywalką czy nad stelażem WC.
photographee.eu @ depositphotos.com
Podobne artykuły:
-
Surowy minimalizm: jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski – ze względu na niezwykłą prostotę i uniwersalność – zyskał wielbicieli na całym świecie. Neutralna kolorystyka pozwalająca na szereg barwnych modyfikacji, a także ponadczasowa elegancja sprawiają, że estetyka ta cieszy się dużą popularnością także w Polsce. Jeśli i Ciebie inspiruje klasyczny styl skandynawski, łatwo wprowadzisz go do swojego wnętrza dzięki meblom z nowych kolekcji Black Red White.
-
5 zalet małego mieszkania podczas jego urządzania
Każdy z nas chciałby mieć możliwie największą przestrzeń do urządzania i późniejszego życia – ale nie zawsze się to udaje. Ci z nas, którzy nie mogą cieszyć się z dużego mieszkania czy domu nie powinni jednak narzekać i bardzo się zamartwiać. To, że ich lokal jest mały ma nie tylko wady, ale i zalety – przede wszystkim finansowe (mniej kosztuje jego zakup lub wynajem), ale również i związane z jego urządzaniem. Oto kilka pozytywów takiej sytuacji!
-
Najważniejsze w życiu rodziny jest wnętrze domu. Sprawdź, jak chronić pomieszczenia markizami okiennymi przed przegrzaniem
Wysokie temperatury w domu podczas upałów to głównie efekt promieniowania słonecznego, które wpływa głównie przez szyby okien. Jednak wysoka temperatura to tylko jeden z wielu dokuczliwych czynników towarzyszących upałom. Markizy okienne okazują się rozwiązaniem nie tylko problemu wysokich temperatur.
-
Jak powinno wyglądać wnętrze w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski to najnowszy krzyk mody – północny design podoba się na całym świecie. Jakie są najważniejsze zasady tego stylu? Czym kierować się podczas zakupów w sklepie budowlanym?
Grażyna
Jak powinno wyglądać wnętrze w stylu skandynawskim? 2017-09-23 14:10:30 2017-09-20 09:47:30