Większość Polaków mieszka w mieszkaniach, jedynie niewielka ich część zajmuje domy jedno- bądź dwurodzinne. Mieszkanie w wieżowcach czy blokach to z jednej strony ogromna wygoda (nie trzeba przecież martwić się zarośniętym trawnikiem, przeciekającymi rynnami czy zniszczonym dachem), z drugiej jednak strony dość mocno ograniczona przestrzeń i związane z tym problemy takie, jak na przykład kiepska wentylacja, która może powodować pojawienie się pleśni. Ta z kolei pojawia się niemalże zawsze tam, gdzie jest ciepło i mokro, dlatego tak bardzo ukochała łazienki.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Zdecydowanym minusem tak zwanych mieszkań z wielkiej płyty jest ślepa łazienka. Brakuje w nich nie tylko dostępu do dziennego światła, ale, co jest chyba o wiele bardziej uciążliwe, dostępu do świeżego powietrza, którego sztuczna wentylacja w żaden sposób nie zastąpi. Jako że w łazienkach po prostu musi znaleźć się kaloryfer, a przewiewu nie ma, i poziom wilgoci i temperatura są wysokie, a to idealne warunki do pojawienia się pleśni. Trzeba pamiętać, że to nie tylko bardzo nieprzyjemny dla oka ciemny nalot, często odpowiedzialny także za nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu, ale to także bardzo toksyczne substancje, które dostają się do naszych dróg oddechowych i mogą wywoływać w nich prawdziwe spustoszenie. Z tego właśnie powodu, kiedy tylko zauważymy pleśń, powinniśmy zacząć działać.
Jak pozbyć się pleśni na ścianie w łazience? Sposobów jest kilka, to, który zastosować, i czy będzie on skuteczny, zależy od tego, z jakiego rodzaju pleśnią mamy do czynienia i w jakim jest stopniu zaawansowania: czy dopiero co się pojawiła czy istnieje w tym danym miejscu już dłuższy czas. Na świeżą pleśń warto zastosować wodę z detergentem: po przejechaniu szczotką parę razy powinna ona zejść. Jeżeli jednak nie odpuszcza, dobrze jest zainwestować w specjalistyczny preparat do usuwania pleśni: doskonale poradzi on sobie z silniejszymi zabrudzeniami. Ostatnia opcja, gdy pleśń nie odpuszcza to skucie części tynku, na którym się ona rozwija.
Photographee.eu @ shutterstock.com
Podobne artykuły:
-
Jak sprawić, aby Twoja łazienka była zawsze czysta? 3 praktyczne porady
Zachowanie nienagannej czystości i świeżości w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć oraz w których używa się różnych substancji, nie jest zadaniem łatwym. Woda i słaba wentylacja, a także używanie środków myjących: to przyczynia się do powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Twoja łazienka nie musi jednak straszyć - sprawdź nasze sposoby na to, by zawsze była czysta!
-
10 pomysłów na łazienkę marzeń - zobacz jak prosto ją urządzić!
Łazienka, która urzeka swoim pięknem - przegląd super pomysłów.
-
Jak wyposażyć łazienkę – o tym nie możesz zapomnieć!
Łazienka to nie tylko umywalka, sedes, pralka i prysznic lub wanna. Zabierając się za wyposażanie tego pomieszczenia warto skupić się na detalach. To właśnie niepozorne akcesoria tworzą niepowtarzalny klimat wnętrza. Małe elementy będą stanowiły doskonałe uzupełnienie charakteru twojej łazienki – zarówno wizualne, jak i użytkowe. Pamiętaj, żeby dobrać design i kolorystykę akcesoriów do stylu panującego w twojej przestrzeni. Nie przedłużając – oto lista elementów, o których nie możesz zapomnieć:
-
Uważasz, że Twoja łazienka jest czysta? Sprawdź te 4 miejsca, by mieć pewność, że tak jest
Utrzymywanie czystości w mieszkaniu, a zwłaszcza w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć (a więc w kuchni i łazience) jest niezwykle ważne - nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Wilgoć w parze z bakteriami to mieszanka bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia - grzyby i pleśnie mogą powodować silne alergie, a te, nieleczone, mogą prowadzić nawet do astmy. Dbasz o porządek w łazience? Pomyśl, czy aby na pewno podczas sprzątania myjesz również te miejsca!
Grażyna
Uważasz, że Twoja łazienka jest czysta? Sprawdź te 4 miejsca, by mieć pewność, że tak jest 2017-10-05 07:12:26 2017-09-15 09:20:37